Všechny tyhle obchody náhle brutálně zdražují. Češi tam přitom nakupují ve velkém. V dubnu 2024 se nedoplatíme

Sousední Polsko je dlouhodobě pro řadu Čechů nákupním rájem. Kromě nafty a benzínu tam ušetří nemalé částky také na potravinách.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Není divu, že si Češi nákupy u našich sousedů tak oblíbili. V polských obchodech je totiž možné často koupit potraviny a různé zboží dokonce až za poloviční cenu. V některých případech jsou cenové rozdíly ještě větší. O různých slevách a výhodných nabídkách v Polsku jsme vás na Událostech247 taktéž několikrát informovali.

Rozdíl v cenách je až 100 korun na položce

Tahle dlouhodobě výhodná cenová polská politika je z velké části dána minulým rozhodnutím tamní vlády snížit daň z přidané hodnoty u potravin na nulu. Nulová DPH na některé základní potraviny platila v Polsku od pandemie covidu. Podle současné vlády už ale kvůli klesající inflaci není potřeba a od dubna se proto zvýší daň z přidané hodnoty na potraviny z nuly na 5 procent. „Když jsem to tak počítala, ani těch 5 procent není tak razantní suma, aby se nám nákupy tady nevyplatily,“ říká paní Majka.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Nákupy v Polsku jsou především u Čechů, kteří bydlí u hranic ve velké oblibě

Jak píše web CNN Prima News, zvýšení cen se má dotknout mléčných výrobků, masa, zeleniny, medu nebo kojenecké výživy. Ceny těchto výrobků jsou zatím oproti těm českým opravdu výhodné. Například při nákupu jednoho kilogramu kuřecích prsou v Polsku ušetříte více než 100 korun. To není zrovna zanedbatelná částka. Také mléčné výrobky jsou většinou v polských obchodech až o polovinu levnější než u nás.

Lidé nakupují moc levně, říká předseda vlády

Ceny některých druhů potravin jsou rekordně nízké. Proto jsem navrhl návrat k pětiprocentní sazbě daně. Nemyslím si, že se to odrazí na růstu jejich cen,“ uvedl premiér Donald Tusk. Někteří Poláci s ním však rozhodně nesouhlasí. „Nevím, kde potraviny nakupuje, ale v obchodech, kde je kupuji já jsou drahé už teď a po zavedení DPH budou ještě dražší,“ uvedl v anketě deníku Fakt pan Andrzej.

Zavírá se krám: Levné nákupy v Polsku už leda ve snu. Místní mají Čechů plné zuby

Polské ministerstvo financí předpokládá, že tempo meziročního růstu spotřebitelských cen i samotných potravin vykáže za únor a březen další zpomalení, psal o tom web Novinky. Přispět by k tomu kromě poklesu cen zemědělských produktů na světových trzích měla i vysoká srovnávací základna. Češi zvykli nakupovat především v polských supermarketech Bideronka a Lidl. Jak upozornil web Kupi, jaké budou dopady zvýšení DPH na ceny a kolik navíc si zákazníci připlatí, se ukáže během několika týdnů.

Jezdíte nakupovat do Polska? Pokud ano, co konkrétně? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články