Všechny tyhle potraviny se smí jíst i prošlé. Výrobci potravin nechtějí, abychom to věděli. Češi tím šetří tisíce korun

Obchodníci nesmí prodávat potraviny s prošlým datem trvanlivosti, i když by bylo možné je dále využít. Některé zboží se jim i přesto daří před vyhozením zachránit.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme již dříve psali o tom, že například řetězec Albert začal testovat druh pečiva, které peče z neprodaných banánů, o které už zákazníci nemají zájem, Pracovníci Albertu je zpracovávají jako surovinu pro výrobu speciálního sladkého chlebíčku. Jeho receptura byla přitom vytvořena jen proto, aby dostaly nevzhledné banány druhou šanci a snížilo se zbytečné plýtvání potravinami.

Vyhazujeme stovky tun potravin

Psali jsme také o tom, že se plýtvání potravinami snaží zabránit také Lidl, nebo Penny. Lidl v roce 2022 začal chystat tříkilové bedýnky s ovocem a zeleninou, které prodával v rámci projektu S Lidlem šetři jídlem za 25 korun. Později se kromě ovoce a zeleniny přidaly i chlazené výrobky, maso a ryby. Nedávno bedýnky nahradily papírové tašky. Podobnou praxi začaly zavádět i další obchody.

Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky

iZdroj fotografie: Silar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Plýtvání potravin je v poslední době velkým tématem

Statistiky EU uvádějí, že v České republice se ročně znehodnotí 829 851 tun potravin, jak Události247 zjistily z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Z toho plyne, že na jednoho člověka připadá ročně okolo 81 kilogramů vyplýtvaných potravin. K plýtvání ovšem nedochází pouze v domácnostech, ale také v maloobchodě a velkoobchodě, ve výrobě i v provozech veřejného stravování.

Co udělat s potravinami, které nestihnete sníst

Na každé balené potravině je také uvedeno datum minimální trvanlivosti a spotřeby. U některých potravin to však neznamená, že potom patří hned do koše. Jak Události247 zjistily, spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit. Při správném skladování je tedy možné i rok po datu spotřeby například rýži, těstoviny, koření, mouku, hořčici nebo cukr. Ovesné vločky nebo müsli neschovávejte ve spíži déle než dva měsíce po exspiraci.

3 kg potravin za 25 Kč: Tyto obchodní řetězce nabízí monstrózní slevy. Musíte si ale pospíšit, kdo dřív přijde, ten dřív bere

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Na tom, že nebudeme zbytečně plýtvat potravinami se dá ušetřit ročně spoustu peněz

Jogurt v lednici je možné sníst i pět dní od data minimální trvanlivosti. Jogurt se hned potom nekazí, ale ubývají v něm bakteriální kultury. Existují ovšem i takové potraviny, na kterých se neuvádí žádné datum, jako například čerstvá zelenina a ovoce, lihoviny, víno, pekařské výrobky, ocet, sůl nebo žvýkačky. Před končícím datem spotřeby si potraviny můžete také zamrazit. Na webu španělské spotřebitelské organizace OCU Události247 zjistily, že to můžeme udělat s masem, rybami, dokonce i uzeným lososem nebo vařenou šunkou.

Řešíte doma plýtvání potravin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články