Všemi milovaná pochoutka z Billy je skrz na skrz plesnivá. Máte ji doma? V žádném případě ji nejezte, jinak to dopadne špatně

Češi si už pomalu zvykli na to, že koupit si v obchodě potravinu, která bude odpovídat zdravotním a hygienickým normám, není nic jednoduchého.

i Zdroj fotografie: IgorCalzone1 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Například trvanlivé salámy, které Češi tolik milují. I když by měly vydržet dlouho, v poslední době je to spíš naopak. Nedávno jsme například na Událostech247 informovali o tom, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Pardubickém kraji odhalila v prodejně potravin trvanlivý salám Vysočina, který byste ale určitě jíst nechtěli. Na povrchu tohoto výrobku se totiž vyskytovala plíseň viditelná pouhým okem.

Nejvíce záchytů bývá u sýrů

Události247 informovaly o závadných italských klobásách, které se prodávaly i v České republice. Mohly totiž obsahovat nebezpečné bakterie listerie a pro lidské zdraví by tak mohly být nebezpečné. Prodávala je prodejna v Chrášťanech u Prahy. Plíseň bává zachycena velmi často také na tvrdých sýrech. Jak jsme psali už dříve, zelený byl například tvrdý sýr Krolewski, který se prodával v obchodní síti Albert.

V Tescu objevila inspekce čtyři závadné sýry italského typu. Na jejich povrchu byla plíseň. Lidé je mohou mít stále doma

Hned čtyři druhy závadných tvrdých sýrů se před časem prodávaly také v obchodech Tesco. Například u sýru italského typu Grana Padano byl pod obalem zjištěn výskyt plísně viditelné pouhým okem, jak Události247 upozornily. O moc lépe na tom nebyl ani další sýr italského typu Parmigiano Reggiano prodávaný v Tescu. Také v tomto případě byl u části z kontrolovaných balení pod obalem zjištěn výskyt plísně. Potraviny přitom neměly prošlé datum spotřeby.

Sýrové nitě hrály zelenou barvou

Zpozornět by teď měli ti, kteří mají rádi sýrové nitě. Tyto nitě, které se prodávaly v prodejně Billa, byste si totiž určitě nedali. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili do prodejny v Orlové. Na povrchu těchto nití se u všech kontrolovaných balení vyskytovaly kolonie plísní. Jak inspekce připomíná, potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole přitom nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování této potraviny. 

iZdroj fotografie: SZPI
Nitě byly podle fotografií inspekce plesnivé

Konkrétně se jednalo o SÝROVÉ NITĚ 35% TSV na tácku z pěnového polystyrénu šarže L23 326-11. Pokud si někdo tuto pochoutku zamrazuje, mohl by ji mít tedy ještě doma. „Už se mi to taky stalo, že jsem plesnivý sýr našla přímo v obchodě, samozřejmě jsem upozornila prodavačky,“ popsala Událostem247 paní Anna z Brna. Plísně jsou ve větším množství pro lidský organismus nebezpečné. Produkují totiž mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně uškodit. 

Koupili jste si v obchodě někdy něco plesnivého? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články