Všemi milovaná uzenina je ruská ruleta se zdravím. Máte ji doma? Radši ji ihned vyhoďte do koše

Jsme národem, který miluje uzeniny a konzumujeme je ve velkém. Někdy to ale může být až hazard se zdravím.

i Zdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Záchyty závadných uzenin jsou v poslední době poměrně časté. Na Událostech247 jsme psali třeba o tom, že obchodní řetězec Ahold stáhl už dříve z tuzemského prodeje zásilku více než dvou tun španělské šunky, která obsahovala zvýšené množství bakterie listerie. Prodávaly se i italské klobásy, které také mohly obsahovat listerie. Mezi spotřebitele se tehdy dostalo více než 55 kilogramů.

Záchytů je čím dál více

Upozornili jsme i na to, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce nedávno objevila v prodejně ve Starém Mateřově v Pardubickém kraji zkažený trvanlivý salám Vysočina. Na povrchu tohoto výrobku se totiž vyskytovala plíseň viditelná pouhým okem. Zkažené uzeniny se prodávaly také v obchodě v Prostějově. Jak jsme na Událostech247 psali, v prodeji bylo zkažené selské cigáro, zauzený šunkový salám, nebo krůtí šunka. 

Milovaná pochoutka z Tesca je celá prolezlá. Na první pohled si toho ani nevšimnete. Kdo to má doma, musí to ihned vyhodit do koše

Všechny tyto potraviny zapáchaly po kažení. Pokud jde o balené zboží, zákazník často zjistí až doma, že se potravina nedá konzumovat. Závadnou uzeninu nedávno prodával také obchodní řetězec Tesco. Na svých webových stránkách oznámil, že stahuje z prodeje dvě šarže uherského salámu, a to kvůli možnému výskytu plísně. Problémy byly u balení PICK Uherského salámu v dárkovém balení o hmotnosti 400 gramů.

Plesnivý salám

Závadnou uzeninu mohli zákazníci zakoupit také v prodejně Deltax plus ve Frýdlantu. Konkrétně šlo o salám Pejskar Vysočina XXL, s datem minimální spotřeby do 20. ledna 2024. Je proto možné, že spousta zákazníků má tento výrobek ještě doma. Na povrchu potraviny se vyskytovaly kolonie plísní. Vzorek byl odebrán z načatého balení. Inspekce o tom informuje na webu Potraviny na pranýři. „Já si kupuji šunku, salámy nejím. Ale i tu už jsem párkrát měla z obchodu zkaženou,“ řekla Událostem247 paní Pavla ze Znojma.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži zmíněného výrobku by lidé neměli v žádném případě konzumovat

Plísně ve větším množství jsou pro lidský organismus nebezpečné. Konzumace zmíněné potraviny proto byla pomyslná ruská ruleta se zdravím. Produkují totiž mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejen, že zatěžují organismus a mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky, a proto je dobré takovou potravinu rovnou vyhodit do koše.

Koupili jste si někdy domů závadnou potravinu? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články