Všemi používaná mobilní aplikace bude nově za brutální poplatek. Máte ji v telefonu i vy? Připravte se, že budete muset platit

Internet a sociální sítě se staly nedílnou součástí našich životů. Používají je snad všichni Češi, včetně seniorů.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Provozovatelé těchto sítí to dobře vědí a proto se rozhodli na tom ještě více vydělat. Například Facebook patří k celosvětově nejoblíbenějším sociálním sítím, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Jinak tomu není ani v České republice. Hrozí však, že by někteří lidé za používání Facebooku mohli začít platit.

Budeme dávat peníze za všechno?

Jak informovaly Události247, kromě Facebooku by stejná pravidla měla platit i pro další oblíbenou síť, Instagram. Obě totiž spadají do skupiny Meta Platforms. Placené verze by však měly pro uživatele jednu velkou výhodu. Díky nim by totiž lidé mohli tyto sociální sítě využívat zcela bez reklam. Nešlo by o nic levného. Na počítači by měsíční předplatné stálo 10 eur, tedy asi 245 korun. Na chytrých telefonech pak dokonce v přepočtu zhruba 319 korun.

Už se to na nás valí: Za používání sociálních sítí budeme platit

Zásadní změna teď čeká také oblíbenou komunikační aplikace WhatsApp. Na konci roku 2023 totiž společnost Google udělala významné rozhodnutí. Oznámila, že od začátku roku 2024 se budou pro uživatele Androidu zálohy dat na WhatsAppu započítávat do celkového objemu dat na jejich cloudovém úložišti. To bude také důvodem pro nové poplatky. Upozornil na to Týdeník Hrot.

Co dělat, když platit nechcete

Tuto změnu nejprve od prosince 2023 zaznamenali uživatelé aplikace WhatsApp Beta. Od roku 2024 ji bude společnost postupně zavádět pro všechny uživatele WhatsAppu na Androidu. Google teď nabízí 15 gigabajtů dat zdarma, ale v okamžiku, kdy na tento limit dosáhnete, budete si muset připlatit. Google tak vlastně srovnává podmínky pro Androidy a iPhony, jak píše Týdeník hrot. Uživatelům iOS se zálohy na WhatsAppu do limitů využití iCloudu vždy započítávaly. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
WhatsApp využívá na denní bázi spousta lidí

Za 100 GB budete platit 59 korun měsíčně, 200 GB vyjde na 79 a velké úložiště 2 TB stojí 299 korun měsíčně. Pokud za větší úložiště platit nechcete, promažte na svém Google účtu všechny staré soubory, fotky a videa. Uvolněním místa se vyhnete zbytečným poplatkům ve chvíli, kdy začnou platit nové smluvní podmínky. „To se mi teda vůbec nelíbí, tuto aplikaci běžně používám pro komunikaci s rodinou a přáteli. Přejdeme tím pádem asi spíš na Viber, pokud taky něco takového nechystá,“ řekl Událostem247 pan Josef z Brna.

Používáte ve svém telefonu WhatsApp? Řekněte nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články