Hrozné: Všemi známý řetězec obchodů zničehonic prodával potraviny se 100% přirážkou. Z párku za 150 Kč lidé zuřili do běla

Zdražování nejen potravin je věčně skloňovaným tématem. Navíc to nevypadá, že by se situace měla v dohledné době zlepšit.

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Možná si ještě pamatujete, jak jsme na Událostech247 psali o smaženém sýru s dvojitou porcí hranolek, který v jedné horské restauraci prodávali za cenu 505 korun. Co je ještě neuvěřitelnější, všechny porce tohoto předraženého pokrmu se prodaly. Psali jsme také o rohlíku za 60 korun, který se prodával v krkonošské Luční boudě. 

Zákazníci se v obchodech doslova vyděsili

Často se pozastavujeme i nad cenami v obchodech. Jak redakce Událostí247 dohledala na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ), v lednu meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o 1,3 procenta. U potravin a nealkoholických nápojů bylyvyššípředevším ceny zeleniny o 7,1, ovoce o 6,5 a u nealkoholických nápojů o 4,1 procenta. Sýry a tvaroh podražily o 4,1, drůbeže o 5,7 a vepřového masa o 3,0 procenta. Dražší jsou také uzeniny a polotučné mléko.

Jeden rohlík za 60 Kč: V Česku realita. Kdo novou cenovku nezaplatí, ten bude muset oblíbené české pečivo oželet

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedené zdražení bylo předloni v Německu

Není to tak dlouho, co se u cen v obchodech vyděsili zákazníci obchodního řetězce Penny v Německu. Opravdu neobvyklý pokus tam vyzkoušeli už v roce 2023. Penny ve všech svých 2150 prodejnách začal dočasně nabízet devět výrobků za „skutečnou cenu“. Jak Události247 dohledaly v tiskové zprávě Penny, v této ceně jsou zahrnuty také ekologické a zdravotní náklady způsobené výrobou. Například používáním hnojiv.

Některé potraviny zdražily na dvojnásobek

Vybrané položky tak byly najednou dražší téměř dvojnásobně. Zákazníci tak například za vídeňské párky najednou zaplatili 6 eur místo dosavadních 3,19. V přepočtu to tak nově bylo téměř 150 korun. Jak psal německý web Upday, cena za mozzarellu se zvýšila z 89 centů na 1,55 eura a za ovocný jogurt zákazník musel místo 1,19 eura nově zaplatit 1,56 eura. Většina z nás by si přitom jogurt za téměř 40 korun určitě nekoupila a rozmýšleli bychom se i u párků za tak vysokou cenu.

Právě extrémně zdražuje pití, které konzumuje až 84 % Čechů. Bude snad nově jen pro bohaté?

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Reakce na uvedenou akci se různily

Tento pokus naštěstí trval pouhý jeden týden. Německá organizace na ochranu spotřebitelů Foodwatch označila celou akci za lacinou PR kampaň, která ničemu nepomůže, nanejvýš prý tak ke zviditelnění Penny. „Tak pokus je to zajímavý, ale nevím, kdo by šel dobrovolně utrácet za potraviny v obchodě víc peněz, než je nezbytně nutné. Já se teď při nákupu nedostanu běžně pod 2000 korun, a to mám pocit, že jsem nic nekoupila,“ řekla Událostem247 paní Jana H. z Třebíče.

Co na podobný krok říkáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články