Pozor: Všichni čeští řidiči musí v roce 2024 povinně odevzdat poplatek 4896 Kč. Kdo nezaplatí, ten nemůže s autem na silnici

O tom, že provoz auta není nic levného, vás na Událostech247 informujeme poměrně často. Řidiči mají povinnost platit nejrůznější poplatky.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vláda například minulý rok schválila novelu zákona o povinném ručení, která však řidiče moc nepotěšila. Dojde ke zvýšení minimálního limitu krytí z 35 milionů na 50 milionů korun, jak jsme informovali na Událostech247. Řidiči, kteří dosud měli pouze nižší pojistku si tak ke své nelibosti připlatí.

Jednodenní známka je zlodějina, míní řidiči

Psali jsme také o tom, že vláda zdražila dálniční známky. Například cena té roční se zvedla o 800 korun a řidiči nově zaplatí 2300 korun. To je pro šoféry další výdaj navíc. Nově si mohou řidiči zakoupit také dálniční známku na jeden den, která vyjde na 200 korun. Vláda však v tomto případě řidiče pěkně naštvala. Ukázalo se totiž, že tato známka neplatí 24 hodin, jak mnozí předpokládali.

Nový poplatek pro české řidiče: V roce 2024 zaplatí 200 Kč za 1 den jízdy. Kdo odmítne, tomu napaří brutální pokutu

Platnost jednodenního kuponu je pouze na jeden den, tedy od minuty po půlnoci do další půlnoci, jak jsme na Událostech247 upozornili nedávno. V praxi to znamená, že když šofér potřebuje jet po dálnici třeba až v deset hodin večer, známka mu platí jen dvě hodiny. „Jednodenní dálniční známka v České republice platí jeden kalendářní den, to znamená od půlnoci do půlnoci,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Ceny ručení se zvedly o několik stovek

Dalším výdajem navíc je právě povinné ručení, které je dražší, než tomu bylo doposud. V únoru se průměrná výše nově sjednaného povinného ručení zvedla o rekordních 15 procent oproti únoru 2023. Povinné ručení tak v průměru vychází na 4896 korun za rok, vloni v únoru byla průměrná cena 4 266 korun, psal o tom web TN. Oproti únoru 2023 nejvíc zdražily ČPP a Kooperativa, a to o více než třetinu. Řidiči přitom bez tohoto pojištění vozidla nesmí vůbec do provozu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Řidiči si letos na povinném ručení citelně připlatí

Cenu povinného ručení na vaše auto si můžete spočítat třeba na webu Top-pojištění. ​​V mnoha ohledech je také překvapivé srovnání vývoje cen podle značek pojištěných aut. Majitelé vozů Škoda tak na nově sjednaném povinném ručení zaplatí o 19 procent více než před rokem. Nejvíce povinné ručení zdražilo majitelům vozů Opel, a to o 24 procent, doplňuje web Autosalon. „Mám BMW třetí řadu a letos už mě povinné ručení stojí okolo 7000 korun,“ popsal Událostem247 pan Aleš.

Co si o stávající výši povinného ručení myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články