Všichni tito Češi mají od státu nárok na 240 000 Kč. Kdo se neozve, peníze nedostane

Ne každý člověk ví, že pokud dlouhodobě trpí nedostatkem financí, může v některých případech získat od státu příspěvek.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ze systému státní sociální podpory jsou vypláceny dávky určené především rodinám s nezaopatřenými dětmi, jako je rodičovský příspěvek, porodné, přídavek na dítě a náhradní výživné. Dávka, která je ze systému vyplácena i rodinám bez dětí, je příspěvek na bydlení, jak psaly Události247 nedávno.

Pomoc s bydlením

Další dávkou, kterou mohou lidé od státu dostat, je příspěvek na bydlení. Psali jsme, že podmínkou pro jeho získání je, že výdaje, které jednotlivá domácnost zaplatí za bydlení přesahují 30 procent čistých příjmů. Výše přídavku se samozřejmě odvíjí od řady parametrů. Jde například o počet členů v domácnosti, výše výdělku či nákladů za bydlení. Příspěvek může dosahovat až téměř 25 tisíc korun.

Pokud třetina příjmů vaší domácnosti nestačí na zaplacení bydlení, může vám pomoct stát s příspěvkem na bydlení

To platí především pro domácnosti, které nemají žádné příjmy. Průměrná výše příspěvku v červnu dosáhla 6 134 korun, jak na svém webu uvedlo MPSV. Vyřízení příspěvku trvá určitou dobu a lidé tak musí počítat s tím, že peníze uvidí až s odstupem několika týdnů či měsíců. Vypláceny jsou však i zpětně. Další pomocí od státu pro některé domácnosti je program Nová zelená úsporám Light.

Dotace až 240 000 korun

Lidé mohou o dotace na zateplení a renovace z programu Nová zelená úsporám Light žádat od středy 17. ledna až do 31. prosince 2024, nebo do vyčerpání peněz. O dotace mohou kromě seniorů a příjemců invalidních důchodů nově požádat i domácnosti, které pobírají přídavky na děti, jak píše web ČT24. Dotace až 240 tisíc korun může pokrýt až sto procent způsobilých výdajů na zateplení fasády, střechy, stropu a podlahy, výměnu oken i vchodových dveří a na solární fotovoltaický nebo termický ohřev vody.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
V rámci zmíněného programu mohou domácnosti získat až 240 000 Kč

Žadatelé budou moci čerpat až 150 tisíc korun na výměnu oken a vchodových dveří. 90 tisíc korun zase na instalaci systému na solární ohřev vody s bojlerem. Bez bojleru bude maximální dotace 60 tisíc korun. Solární panely budou muset být velké minimálně 2,5 metru čtverečního anebo jejich výkon bude muset být alespoň dva kilowatty. „Moje sestra má rodinný dům a o dotaci požádala. Díky tomu se jí podařilo dům zateplit a koupila si nový bojler,“ řekla Událostem247 paní Miriam z Kuřimi.

Žádali jste někdy stát o peníze? Říct nám to můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články