Všichni tito lidé budou pobírat 13. důchod. Kdo bude mít na bonusovou penzi nárok?

Čeští důchodci zažívají nelehké časy. Zatímco v posledních letech byli zvyklí, že jim stát peníze přidával, teď jim přilepšování skončilo.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se změnilo. Většina změn navíc Čechy oblivnila spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze od letoška zvýšily, kvůli novému valorizačnímu vzorečku je to o pouhých 360 korun.

Rozhodnutí padlo po desítkách let

Důchodový systém je totiž dlouhodobě neudržitelný a vláda proto připravila sadu opatření, mezi nimiž je i několik změn ve vyplácení důchodů. Jak jsme na Událostech247 informovali nedávno, novinky se týkají také možností předčasného odchodu do důchodu a v plánu je také zpomalit pravidelné valorizace penzí. Od roku 2025 by se měly zvyšovat pouze o plnou výši inflace a třetinu růstu reálných mezd. To samozřejmě většinu seniorů nepotěšilo.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Možná by uvítali, kdyby bydleli například ve Švýcarsku, kde se důchodcům zřejmě blýská na lepší časy. Švýcarští voliči totiž v referendu podpořili plán na zavedení 13. starobního důchodu. Je to poprvé za 176 let, kdy voliči v referendu schválili zvýšení sociálních dávek. Současně naopak odmítli prodloužení věku odchodu do důchodu a jeho následné navázání na průměrnou délku života, píše web Blesk.

Minimální důchod je přes 30 tisíc

Od roku 1848 voliči ve Švýcarsku nikdy neschválili plány na zvýšení sociálních dávek vyplácených státem. Návrh na zvýšení důchodů předložily odbory, podle kterých vyšší životní náklady snížily kupní sílu důchodců. Podle politického analytika George Lutze je schválení pro zemi zlomovým okamžikem. Ještě před deseti lety by podle něj byl totiž zcela bez šance, píše Blesk. Důchody se podle návrhu mají zvyšovat od roku 2026. Dodatečné náklady budou 4,1 miliardy švýcarských franků, tedy 108,6 miliardy korun.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchody jsou dlouhodobě velké téma

Tamní ministryně financí Karin Kellerová-Sutterová uvedla, že vzhledem k tomu, že Švýcarsko nyní hospodaří s rozpočtovým deficitem, bude v případě schválení pravděpodobně nutné zvýšit daň z přidané hodnoty. Výše minimálního starobního a pozůstalostního měsíčního důchodu ve Švýcarsku českým důchodcům zřejmě vyrazí dech. Je to v přepočtu asi 32 400 korun. „Tak kdybych tolik měla a ještě by mi to dali ročně navíc jako bonus, to bych se nezlobila. To není jako u nás,“ řekla nám paní Jarmila s tím, že s důchodem sotva vyjde.

Uvítali byste 13. důchod i v ČR? Řekněte nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články