S tím, jak se prodlužuje věk dožití, přibývá také stále více seniorů, kteří i v důchodu pracují. Někteří proto, že si chtějí přivydělat, jiné nebaví sedět doma.
Jak Události247 psaly již dříve, důchodci s těmi nejnižšími příjmy se od příštího roku dočkají navýšení důchodů. Minimální důchod se bude zvyšovat na základě průměrné mzdy a měl by odpovídat jejím 20 procentům. V případě průměrné mzdy ve výši 48 000 by to bylo 9 600 korun.
Pracující důchodci si letos polepšili
Mnozí senioři již zjistili, že i když pracují v důchodu, stále se jim to vyplácí. Od tohoto roku si mohou požádat o slevu na sociálním pojištění, díky které budou mít odvody o 6,5 procenta z hrubé mzdy nižší. Tato sleva se vztahuje jak na zaměstnané, tak i na podnikající důchodce. Kromě slev na dani mohou také ušetřit nemalé peníze na zdravotním pojištění, protože ho za ně podle zákona platí automaticky stát.
Pokud člověk v důchodu pracuje, zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění z jeho příjmu stejně jako u běžného zaměstnance. Důchodce sám ale na rozdíl od podnikatelů OSVČ žádnou minimální výši pojistného doplácet nemusí. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) připomíná, že stát hradí za důchodce pojistné ve výši 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Pro rok 2025 to je každý měsíc 2 127 korun.
Úspora přes 20 000 korun
Za rok je to pěkných 25 524 korun, které tak pracující senioři ušetří. Pokud příjem nepřesáhne hranice, například 11 500 korun u DPP nebo 4 500 korun u DPČ, neplatí pracující senior zdravotní pojištění vůbec. V případě, že ale důchodce celý tento rok bude podnikat a hrubý roční zisk bude mít třeba 236 000 korun, bude skutečný vyměřovací základ 118 000 korun a roční zdravotní pojištění 15 930 korun.
Když se podíváme na výši minimálního důchodu, z této částky se tedy opravdu vyžít nedá. V roce 2025 totiž činí pouhých 5 430 korun. Není proto divu, že stále více seniorů, i když pobírají o několik tisíc víc, musí pracovat, aby si udrželi alespoň nějakou životní úroveň. Měsíční částka starobního důchodu se odvíjí od získané doby pojištění v celých ukončených letech a průměrné měsíční mzdy za odpracované roky.
Věděli jste o tom?

