Vyrážíte na dovolenou autem? Víme, v kterých zemích ušetříte na benzínu a naftě

Pokud jedete na dovolenou autem, je nejdřív dobré si zjistit, zda se vám vyplatí natankovat ještě v Čechách, nebo až v cílové destinaci.

i Zdroj fotografie: Macic7 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

I přesto, že ceny paliv v Česku postupně rostou a momentálně dosahují relativně vysoké úrovně, zůstávají ceny na českých benzínkách jedny z nejnižších z celé EU. Kupříkladu v západní a severní Evropě je palivo o dost dražší. Ovšem v takovém Bulharsku a Polsku natankují řidiči o poznání levnější benzín a naftu.

Vyrážíte do jedné ze západních zemí? Tankujte ještě v Česku

„Cestující směrem do západní Evropy by rozhodně měli zvážit tankování ještě v České republice,“ uvedl Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord pro server Garáž. Zároveň dodal, že země jako Německo, Itálie a Francie mají obecně o dost vyšší spotřební daně, a tím pádem i výsledné ceny paliva.

140 Kč navíc za každé natankování plné nádrže: Vláda oprášila staronovou daň na naftu. Platit ji budeme každý

Analytik Tomčiak pro Garáž také zdůraznil, že tankování paliv je v tuzemsku téměř vždy výhodnější, právě díky nižší spotřební dani. Tato sleva ovšem skončí 31. července, což způsobí téměř okamžitý nárůst ceny nafty o přibližně 1,5 Kč až 2 Kč za litr. O této problematice jsme nedávno informovali také na Událostech247.

Podle posledních dat Evropské komise, ze kterých čerpal server Garáž, je momentální průměrná cena benzínu v Česku 37,2 Kč za litr. Levnější benzín je k dispozici třeba v Polsku, kde je za 34,6 Kč za litr a v Chorvatsku, kde je to o 0,20 Kč/litr méně. Nejnižší cena benzínu v celé EU je v Bulharsku, kde stojí litr 30,6 Kč. Nejvíc naopak řidiči zaplatí v Německu, kde stojí litr asi 43,9 koruny, ve Francii ještě o půl koruny více. Nejdražší benzín pak najdou řidiči ve Finsku, kde stojí litr skoro 46 korun.

Litr nafty pořídíte pod 30 korun za litr

Cena nafty v Česku je aktuálně něco málo přes 32 korun za litr. Levnější je už je jenom v Bulharsku, Litvě a Rumunsku. V Bulharsku je nafta, stejně jako benzín, nejlevnější v celé EU, stojí tam asi 29,4 Kč za litr. V Německu je cena nafty 38,2 Kč za litr, nejdražší naftu z celé EU pak najdeme ve Švédsku, kde stojí litr asi 45,1 Kč.

iZdroj fotografie: ČOI
Dlouhodobě nejlevnější paliva má Bulharsko

Je tak očividné, že lidem, kteří letos cestují do severských zemí, se může dovolená slušně podražit. Obzvlášť, pokud hodlají hojně používat auto. Ceny paliv v severských zemích dlouhodobě odráží jejich snahu o ekologii a udržitelnost. Pokud byste si ale například v Švédsku či Finsku půjčili elektroauto, můžete si užít tamní širokou dostupnost nabíjecích stanic. Pokud naopak vyrazíte autem se spalovacím motorem do některých zmíněných balkánských zemí, pravděpodobně si doslova užijete tamní ceny pohonných hmot.

Jedete letos na dovolenou autem? Pokud ano, kam? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články