Vysoké pokuty za telefon, notebook či televizi? Nové plánované změny. Měl by o nich vědět každý

O tom, že Evropská unie v rámci ekologie zakazuje nejrůznější věci, vás na Událostech247 informujeme poměrně často.

i Zdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Psali jsme například o tom, že chce od roku 2030 zakázat jednorázové obaly na ovoce a zeleninu vážící méně něž 1,5 kilogramu. Skončit budou muset také různá malá balení omáček, kečupů, smetan, majonéz, marmelád a dalších potravin. Stejně tak se omezení má týkat i šamponů, sprchových gelů a dalších produktů v mini baleních.

Spotřebiče mají vydržet několik let

V některých případech je samozřejmě správné, že se EU snaží proti přebytečnému odpadu bojovat. Podle průzkumu Eurostat, o kterém informovala Česká asociace odpadového hospodářství, vyprodukuje ročně každý Evropan necelých 36 kilogramů plastového obalového odpadu. I přesto se ale nařízení setkává s velkou mírou kritiky. Především od zástupců podnikatelů, kteří kvůli tomu mluví dokonce i možném zdražení služeb.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Nemáte doma náhodou prázdné PET lahve? Už brzy zřejmě budou mít velkou hodnotu. Vláda o tom už rozhodla

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněný nápad EU se týká především výrobců a prodejců elektroniky

V době, kdy se také zvyšuje množství elektronického odpadu a spotřebiče nemají zrovna dlouhou životnost, je také stále více kladen důraz na takzvané „právo na opravu“. Ještě jste o něm neslyšeli? Jde o princip, podle kterého by měli mít spotřebitelé možnost nechat si opravit elektronické spotřebiče i několik let poté, co jim skončila záruka. Nařízení EU 2023/826 se zaměřuje na to, aby byla elektronika navržená tak, že vydrží co nejdéle.

Výrobky budou mít také svůj rodný list

Tento krok má zabránit zbytečnému odpadu a také zbytečnému utrácení za nové věci. Týká se telefonů, notebooků, televizí, praček a další elektroniky. Konkrétní výše pokut zatím není stanovena. Dá se ale předpokládat, že aby výrobci nařízení dodržovali, nebude se jednat o zrovna malé částky. Výrobky budou mít také svůj rodný list. S takzvaným digitálním pasem počítá nařízení Evropské unie, na kterém se shodly všechny unijní instituce. Z něj bude možné vyčíst například z čeho je věc vyrobená, ale třeba i to, jak se dá recyklovat.

Zákaz používání kávových kapslí? Pokud máte doma tento typ kávovaru, můžete ho hned vyhodit

iZdroj fotografie: Aavindraa / Creative Commons / CC-BY-SA
Změny se chystají i pro výrobce a prodejce oblečení

Informovalo o tom Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPSV). Digitální pas výrobku bude zaváděn postupně pro jednotlivé kategorie výrobků paralelně s přijímáním sektorových ekodesignových požadavků. Jako první bude povinný u některých typů baterií, a to od 18. února 2027. Změny čekají také na výrobce a prodejce oblečení a obuvi. Nově nebudou moci likvidovat zboží, které jim zůstane na skladech, ale mohou ho třeba darovat do dětského domova či na charitu.

Co si o zmíněných novinkách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články