Zákaz kečupu, majonézy a smetany: Nový nápad Evropské unie přivádí lidi k nepříčetnosti

Malá balení kečupu, majonézy či hygienických produktů jako jsou šampony a mýdla ráda používá spousta lidí. V budoucnu se ale nejspíš budou muset obejít bez nich.

i Zdroj fotografie: Rameshng/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Evropská unie v posledních letech přijala hned několik nařízení týkajících se potravinových obalů, jejichž cílem má být větší ohleduplnost k životnímu prostředí. Události247 například informovaly o blížícím se povinném zálohování PET lahví či zákazu prodeje slabých igelitových sáčků. Anebo omezení plastových brček, příborů, talířů a dalšího nádobí na jedno použití. Aktuálně se pak na půdě EU objevil další nápad, jak plastový odpad redukovat.

Nápad, který budí velké rozruchy

Jak píše web CNN Prima News, Evropská unie plánuje zrušit miniaturní balení majonéz, kečupů, smetan, omáček, ale třeba také šamponů, mýdel a dalších produktů. Důvodem má být již zmíněná snaha o redukci plastových obalů, kterých průměrný obyvatel země v Evropské unii za rok vyprodukuje asi 190 kilogramů.

Konec igelitových tašek v ČR už brzy: V čem budeme nosit nákup z obchodu? EU v tom má jasno

Na první pohled se jistě jedná o chvályhodný nápad, jak být více ohleduplní k životnímu prostředí. Objevují se však také kritické reakce. Například odborník z oblasti gastronomie Luboš Kastner upozorňuje, že hoteliéři kvůli tomu nebudou moci návštěvníkům nabízet malé dávky mýdel či šamponů. To sníží jejich schopnost odměřovat a dávkovat množství určené pro každého zákazníka. A tím by mohlo dojít i ke zdražení jejich služeb.  

Místo obaly se bude plýtvat jídlem

Zároveň, mnozí upozorňují také na riziko vzniku zvýšeného množství potravinového odpadu. Alternativou k malým balením kečupů, omáček a dalších produktů by totiž mohlo být dávat je zákazníkům v miskách, píše web Ekonews. To by však mohlo způsobit daleko větší plýtvání. Z hygienických důvodů by pak totiž restauratéři obsah naservírované misky měli po odchodu zákazníka zlikvidovat, a to třeba i v případě, že se ho člověk ani nedotkl. Oproti tomu zabalené a neporušené balení mohou následně nabídnout i někomu jinému.

iZdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
Malá balení omáček používá mnoho hotelů a restaurací

Nápad zatím čeká na schválení europoslanců, jak dodává web CNN Prima News. Pokud by tak ale učinili, nařízení by mohlo začít platit už v roce 2030, tedy za 6 let. Celkově chce pak EU do roku 2040 snížit množství obalů o 15 procent v porovnání s rokem 2018. Zda se to ale podaří, je zatím otázka.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články