Většina lidí má ráda, když přijde v zimě domů do tepla. Někteří si naopak topí jen málo.
Víte od nás, že při rozhodování o způsobu vytápění hraje klíčovou roli kvalita tepelné izolace vašeho domu. Čím lépe je dům nebo byt zateplený, tím méně z něho bude teplo unikat. V ten moment stačí topení zapnout jen občas a na kratší dobu. Byty a domy, které mají nedostatečnou izolaci, ztrácejí teplo rychleji. To pak jejich obyvatele nutí k tomu, aby topení zapínali častěji.
Co za zdražováním stojí
Topení se nám však příští rok prodraží. Týká se to tří čtvrtin českých domácností, tedy 75 procent, které jsou vytápěny na dálku teplárnami na uhlí a biomasu. Jak píše server Novinky. zvýšení plateb může dosáhnout až 1800 korun za rok. Dálkově odebírá teplo 1,7 milionu domácností, což jsou přibližně dvě pětiny. Teplo z uhlí těmto odběratelům zdraží od tří do deseti procent, ceny tepla z biomasy vzrostou dokonce až o pětinu.
Lidé, kteří vytápějí uhlím, si tak podle Teplárenského sdružení ČR připlatí 65 až 150 korun měsíčně, tedy již zmíněných až 1800 korun za rok. Důvody tohoto zdražení jsou růst ceny uhlí, emisní povolenky a růst mzdových a dalších nákladů tepláren. U biomasy je důvodem zdražení chybějící provozní podpora pro teplárny ve formě zeleného bonusu. Teplárenské sdružení upozornilo, že dosud není vyplácen kvůli chybějící notifikaci podpory u Evropské komise.
Kde za teplo platí nejméně?
Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Jak píše web České noviny, nejnižší průměrné ceny mají naopak v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá. Na teplárny je už napojovaný každý druhý nový byt. Centrální teplo využívá téměř 40 procent domácností.
Do budoucna čekají celý teplárenský sektor podle Teplárenského sdružení velké změny, a to zejména v souvislosti s procesem dekarbonizace. Některé provozy už proto nyní přecházejí na plyn a zvyšuje se i využití obnovitelných zdrojů energie. V posledních čtyřech letech například ukončilo výrobu tepla z uhlí 12 tepláren, které zásobují teplem přes 125 000 domácností a ostatní odběratele, píše dále web.