Vzácná 200 Kč bankovka: V oběhu jich je hned několik. Její reálná cena je přes 400 000 korun

O tom, že v peněženkách můžeme mít kolikrát doslova poklady, aniž bychom o tom věděli, vás na Událostech247 informujeme pravidelně.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Mince a bankovky, které byly vyražené a vytištěné s drobnou chybou, patří mezi velmi oblíbené sběratelské kousky, protože můžou mít velkou cenu. Víte od nás, že vysokou hodnotu má třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky.

V peněženkách se nám mohou povalovat poklady

Víte od nás, že jednou z nejvzácnějších aktuálně používaných mincí, které unikly do oběhu, je desetikoruna z roku 1993 s malým „kč“. Její cena se šplhá až do statisíců korun. Aukční rekord je 615 tisíc korun. Rekordem sálových aukcí je ovšem dražba aukčního domu Macho & Chlapovič, kdy se tato mince prodala v přepočtu za 440 tisíc korun. S aukční přirážkou za ni tak nový majitel zaplatil skoro 530 tisíc korun.

Vzácné české mince a bankovky: Podívejte se do peněženky, zda tam jednu z nich nemáte. Za desetikorunu dostanete 600 000 Kč

Poklady se ovšem skrývají také mezi bankovkami. Na velké peníze se může těšit například ten, kdo ve své peněžence najde dvousetkorunovou bankovku z roku 1993 série A, takzvanou „zairovku“, jak jsme na Událostech247 informovali už dříve. Rozpoznávací znamení je v tomto případě velmi jednoduché. Na ochranném stříbrném proužku klasického nápisu Kč je vyraženo „Republique du Zaire“.  Před 5 lety například odborníci odhadovali, že by se její cena mohla vyšplhat až k částce 400 tisíc korun.

Vzácnost u dílčích bankovek díky omylu

Výše zmiňovaná dvoustovka z roku 1993 se stala vzácnou. Když se totiž připravovala k tisku, české banky měly spolu s ní na starost také určitý obnos peněz pro Afriku. Pak stačila jen jediná chyba a problém byl na světě. Protože si toho však úřady všimly až po nějakém čase, stačily se tyto „vadné kusy“ dostat do oběhu, a proto je dnes můžete mít u sebe i vy. Ne každá dvoustovka z roku 1993 však má tuto vzácnou chybu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Některé bankovky jsou opravdu velmi vzácné

Jakmile na to úředníci přišli, okamžitě ji z něj začali stahovat, píše web adbz. Znalci, kteří je však našli včas a schovali si je na památku, na nich dnes mohou pěkně vydělat. Například během poslední aukce v roce 2017 byla podle webu Kurzy „zairovka“ vydražena za více než 300 tisíc korun. Dnes by ovšem mohla mít podle expertů mít cenu ještě o mnoho vyšší. Pokud byste měli štěstí a tuto bankovku doma našli, vydejte se s ní k odborníkům, kteří vám jistě poradí, jako má cenu.

Poštěstilo se vám někdy a našli jste v peněžence vzácnou bankovku, či minci? Napsat nám to můžete dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články