Cena elektřiny se letos pravděpodobně opět vyšvihne pěkně vysoko. Vliv na to bude mít i jedno vládní rozhodnutí.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
České domácnosti by se měly po krátkém zotavení z energetické krize připravit na nový nárůst cen. Podle aktuálních předpovědí totiž vše nasvědčuje tomu, že minimálně za elektřinu si Češi letos opět připlatí. Ještě se to sice neví na jisto, ale vypadá to tak, že za energie budou lidé v zimě 2023 platit šílené částky. Ti, kdo již nyní s penězi sotva vyjdou, by se tak měli připravit, že letošní zima nebude lehká.
Elektřinu zdraží znovuzavedený poplatek
Podle předpokladů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bude hlavním faktorem nutnost placení poplatku za energie z obnovitelných zdrojů. O tom, že vláda se již v září rozhodla pro jeho znovuzavedení informovaly Události247. Zatímco loni za Čechy tento poplatek platil stát, letos už mají jít peníze z peněženek lidí, tak jako tomu bylo i před energetickou krizí. Mluvčí ERÚ Michal Kebort však nyní odhalil konkrétní částky, o jaké se cena elektřiny Čechům kvůli tomuto poplatku nejspíš prodraží.
„Původně ten poplatek byl 499 Kč za megawatthodinu bez DPH (s DPH 599 Kč), což je pravděpodobné, že se v příštím roce vrátí,“ uvedl Kebort pro web TN. Jak nicméně dodal, zatím se jedná pouze o odhady. Jasno má být podle něj v listopadu, kdy ERÚ učiní definitivní rozhodnutí o regulované složce ceny.
Existuje možnost, jak za energie platit méně
Mnoho Čechů se však může šíleným částkám za energie vyhnout. Jak totiž před časem upozornily Události247, mnozí dodavatelé často nabídnou výhodnější ceny až ve chvíli, kdy si o ně lidé řeknou. Že takzvané podpultové ceny za plyn či elektřinu jsou v Česku běžnou praxí dokládá i příběh jednoho ze zákazníků ČEZ, o němž píše web Novinky.
„Když jsem viděl, že ceny na trhu už jsou jinde, rozhodl jsem se před prázdninami ke změně. Vybral jsem jiného dodavatele a minulý týden mi volala paní z ČEZ s tím, že mi dá individuální nabídku. Dostal jsem cenu 1550 korun za megawatthodinu bez daně s roční fixací. To byla sleva skoro o polovinu,“ cituje jeho vyjádření server Novinky. Z toho tedy plyne celkem jednoduché pravidlo. Lidé by neměli čekat, že se situace změní a raději začít konat sami. Jinak se jim totiž může stát, že se v zimě kvůli vysokým cenám nedoplatí.