Za každý ujetý kilometr se bude platit poplatek. Vláda přišla s nápadem, který vyždíme peníze z českých řidičů

Po zdražení dálničních známek se objevil nápad na vznik dalšího poplatku pro řidiče osobních automobilů. Jestli se skutečně zavede, je však otázka.

i Zdroj fotografie: Juan de Vojníkov/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Čeští řidiči v nedávné době museli skousnout řadu nepříjemných změn, pomocí kterých od nich stát chce vybrat více peněz. Události247 například psaly o tom, že od začátku letošního roku došlo k navýšení mnoha pokut za dopravní přestupky. A od března se pak zdražila dálniční známka. To ale vládě evidentně pořád nestačí, a tak přišla s nápadem na další poplatek, jak z českých řidičů vyždímat další peníze.

Poplatek pro všechny řidiče

Řeč je o rozšíření mýta pro všechny řidiče, o čemž uvažuje ministerstvo dopravy. Jak píše web Autosalon, mýtný poplatek se v Česku vztahuje především na dálnice a silnice pro motorová vozidla. Na základě počtu kilometrů, které vozidlo po zpoplatněných silnicích ujede, se mu pak výše poplatku vypočítá. Aktuálně mýto musí platit pouze řidiči nákladních automobilů, respektive vozidel nad 3,5 tuny. Nově by se však povinnost vztahovala i na osobní auta či motorky, tedy v podstatě na všechny řidiče.

Na řidiče se valí brutální poplatek: Kdo nezaplatí 2300 Kč, ten nebude moct jezdit po dálnici. Týká se to všech Čechů

Pokud by se teoreticky tato změna zavedla, museli by lidé za každý ujetý kilometr po těchto zpoplatněných úsecích platit mýtný poplatek. Je tak více než jasné, že tento nápad se lidem ani trochu líbit nebude. A evidentně to tuší i vedení ministerstva, které podle svých slov nemá toto rozšíření mýtného poplatku v plánu. Ve skutečnosti však tento návrh předložilo k připomínkám Hospodářské komoře, jak píše web Novinky. Jak si tento rozpor vysvětlovat? Podle odborníků jde o testování veřejného odporu.

Návrh mluví o řadě změn

V dokumentu, který ministerstvo členům Hospodářské komory předložilo, se podle informací webu Novinky, autoři vznesli otázku na možné zpoplatnění vozidel pod 3,5 tuny. V roce 2029 totiž vyprší smlouva na provoz mýtného systému se společností CzechToll, což bude ideální doba pro revizi pravidel a zavedení případných změn. Ačkoli v dokumentu se tedy píše, že zavedení mýtného pro osobní vozy v plánu není, tématem se ministerstvo podle všeho přesto zabývá.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Mýto se aktuálně vztahuje pouze na vozy nad 3,5 tuny

To ale není všechno. Dále dokument také navrhuje zavedení mýta pro kamiony na silnicích II. a III. třídy a na rychlostních komunikacích. To by provozování nákladní dopravy v Česku značně zdražilo. Mýtné navíc již od letošního března zdražilo, a to rovnou o 15 procent, což dopravci promítli do cen svých služeb, jak píše web České noviny. A v příštím roce má dojít k dalšímu navýšení, zhruba o 5 až 10 procent, dodává server Seznam Zprávy.  

Co si o nápadu na zavedení mýta pro osobní automobily myslíte vy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články