Za nevhodné oblečení hrozí Čechům vyhazov z práce. Propuštění přijde ze dne na den

Ačkoli pravidla oblékání se v poslední době spíše rozvolňují, na některých pracovištích stále hrají zásadní roli. Kdo se bude nevhodně oblékat, může za to dokonce dostat výpověď.

i Zdroj fotografie: Jenny Feleciano/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vyhazov z práce lidem hrozí v řadě případů. Události247 již v minulosti psaly o tom, že zaměstnavatel může pracovníka ze dne na den propustit třeba v případě hrubého porušení pracovních povinností nebo odsouzení za úmyslný trestný čin. Stejně tak může být zaměstnanec propuštěn, pokud je na neschopence a dopustí se závažného porušení pravidel – například odjede na dovolenou nebo vykonává jinou práci. To ale není to jediné. V určitých případech lze dostat vyhazov i za nevhodné oblečení.

Bezpečnost na prvním místě

Určité profese vyžadují, aby zde lidé nosili ochranné pomůcky. Může jít třeba o speciální ochranný oděv, obuv, brýle či rukavice. Ačkoli by si lidé mohli říct, že oni si za svou bezpečnost zodpovídají sami a pokud dané pomůcky na době nemají, je to jen jejich problém, není tomu tak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V některých profesích je nošení ochranných pomůcek povinné

Jak upozorňuje web Podnikatel, zaměstnanci, kteří předepsané ochranné pomůcky nosit nebudou, nedodržují zásadní povinnost, kterou stanovují právní předpisy týkající se příslušné práce. Na základě toho pak mohou snadno dostat vyhazov, protože porušili ustanovení zákoníku práce.

Vyhazov lze dostat i za nesplněný dress code

Povinně nošený oděv zdaleka nemusí souviset jen s bezpečností. Vlastní dress code si může zaměstnavatel stanovit i ve vnitřních předpisech firmy, případně rovnou v pracovní smlouvě, kterou se zaměstnancem podepisuje. Může se jednat třeba o zákaz nošení kraťas, příliš vyzývavých oděvů nebo rovnou povinnost nošení stejnokrojů.

Těmto lidem hrozí hodinový vyhazov v práci. Patřite k nim i vy?

Pokud zaměstnanec stanovený dress code nerespektuje, dopouští se nesplnění požadavků stanovených zaměstnavatelem pro výkon práce. A za to mu může hrozit vyhazov. Jak navíc dodává server Finance, na rozdíl od jiných přešlapů může zaměstnavatel v tomto případě pracovníkovi dát výpověď bez předchozího varování. Ten tak může ze dne na den přijít o zaměstnání, aniž by v jejím výkonu udělal cokoli špatně. Stačí, že se špatně oblékal.

Věděli jste, že za nevhodné oblečení vás může zaměstnavatel v některých případech vyhodit z práce? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články