Za oheň na vlastní zahradě vám hrozí pokuta až 1 000 000 Kč

Málokoho by napadlo, že za rozdělání ohně na vlastní zahradě může lidem přijít mastná pokuta.

i Zdroj fotografie: HZS ČR
                   

Pálení je pro mnohé Čechy nejjednodušším způsobem, jak se zbavit spadaného listí či větví. Mnozí mají za to, že když tak činí na vlastní zahradě, je vše v pořádku. I tato činnost má však svá přísná pravidla, za jejichž porušení hrozí nemalé sankce. V tom nejkrajnějším případě může za oheň na vlastní zahradě hrozit pokuta až milion korun.

Pálení bioodpadu není jen tak

Suchá tráva, spadané listí nebo třeba větve. To vše každoročně na svých zahradách likviduje řada Čechů. Mnoho z nich však neví, že za nedodržení nařízení, která pálení omezují jim hrozí značné pokuty. Zdánlivě obyčejná víkendová činnost na zahradě tak může jejich peněženky pořádně zabolet.

iZdroj fotografie: Lewis Clarke / Creative Commons / CC-BY-SA
Češi vyprodukují na svých zahradách každoročně velké množství bioodpadu

V České republice omezuje spalování bioodpadu několik zákonů. Pálit mohou pouze lidé starší 18 let a měli by při tom dbát na to, aby měli oheň neustále pod kontrolou a aby nedošlo k jeho rozšíření. Důležitá je i bezpečná vzdálenost od budov a hořlavých materiálů. Po ruce by rovněž vždy měli mít hasicí přístroje. Právnické a podnikající osoby pak navíc musí rozsah plánovaného požáru nahlásit místním hasičům.

Za nedodržení těchto podmínek hrozí vysoké pokuty. Běžní lidé, které zákon označuje jako fyzické osoby mohou zaplatit až 25 tisíc korun. Pokud se však jedná o právnické a podnikající osoby, pokuta může být mnohonásobně vyšší. V případě, že byl oheň založen s vysokým požárním nebezpečím, může sankce dosáhnout až jednoho milionu korun.

Spalování znehodnocuje ovzduší

Kromě toho, že může tato činnost stát lidi nemalé peníze, rovněž škodí životnímu prostředí. Potvrdilo to i měření výzkumníků na Brněnsku. Odborníci zde založili kontrolované ohniště, ve kterém pálili různé typy suchého rostlinného materiálu jako je tráva, listí či dřevo. Ve vzdálenosti několika metrů od ohniště pak umístili měřicí přístroje. Výsledky ukázaly, že naměřené hodnoty byly u některých látek zvýšené až 350krát.

„Měření probíhalo v blízkosti ohniště a simulovalo tak dýchací zónu ´topiče´, avšak vzhledem k naměřeným hodnotám lze předpokládat, že i v širším okolí, kam se vznikající znečišťující látky postupně rozptylují, mohou být koncentrace velmi výrazně zvýšené,“ uvedl pro web Ekolist brněnský náměstek Lukáš Dubec (Piráti). Daleko lepší by tak podle odborníků bylo, kdyby lidé namísto pálení odpad likvidovali třeba kompostováním nebo odvozem na sběrná místa.

Zdroj: Chalupáři-zahrádkáři, Ekolist

Pálíte na své zahradě bioodpad? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články