Otrhání pár jablek či třešní ze sousedova stromu může Čechy přijít draho. A to i přesto, že při tom stáli na vlastním pozemku.
Ovocné stromy má na svých zahradách spousta Čechů. Mezi klasiky patří jabloně, švestky, třešně či meruňky, mnozí však experimentují i s méně častými odrůdami, jako je třeba mandloň, kdouloň nebo rakytník. Pokud je lidé mají blízko plotu, či naopak do jejich zahrady zasahují větve sousedova stromu, měli by však vědět, jaká pravidla platí pro sběr plodů.
Větve zasahující do zahrady mohou být problém
Mnozí lidé mají za to, že pokud mají sousedi stromy blízko plotu a větve s plody tak zasahují do jejich zahrady, mohou si je dle libosti otrhat či sesbírat. To ale tak úplně neplatí. V krajním případě jim za to pak v určitých situacích může hrozit i finanční sankce.
Jak připomíná web Novinky, občanský zákoník z roku 2014 jasně říká, že strom a jeho plody patří majiteli pozemku, kde je strom zasazen. To znamená, že pokud do vaší zahrady zasahují větve stromu, který má ale na svém pozemku zasazený soused, nárok na sklízení plodů z větví má on, nikoli vy. Za nerespektování tohoto nařízení a sklízení cizího ovoce pak může lidem teoreticky hrozit pokuta. A to až 1 tisíc korun, jak již dříve psaly Události247.
U spadlého ovoce už je situace jiná
Zatímco trhat ovoce z větví cizího stromu by se tedy nemělo, sbírat spadlé ovoce už povolené je. Pokud lidem do zahrady plody ze sousedova stromu popadají, mohou si je libovolně posbírat. Jak dodává server Deník, majitel stromu sice může souseda požádat, aby mu jeho úrodu vydal. Povinnost vyhovět mu však nemá.
Mohlo by se sice zdát, že se jedná o naprostou malichernost. I rádoby obyčejné sbírání ovoce má ale svá pravidla. Lidé by je tak měli respektovat a cizí ovoce si nepřivlastňovat. Zejména pak v případě, že nemají dobré sousedské vztahy a zmíněné nahlášení a následná pokuta by jim mohly hrozit.