Policie rozjela rozsáhlé kontroly registračních značek na autech. Hlavně za jeden druh RZ policie rozdává astronomické pokuty

Ne všichni řidiči to ví, ale za zdánlivé drobnosti související s registrační značkou na jejich autě jim může hrozit mastná pokuta od policie.

 

i Zdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že každé auto musí mít povinně státní registrační značku, ví každý řidič. Nemůže se však jednat o jen tak nějakou SPZ. Značka musí být platná, nesmí na sobě nesmí mít žádné nepatřičné dodělávky ani porušovat další pravidla. Jinak řidičům hrozí vysoká pokuta či dokonce zákaz řízení.

Na SPZ samolepky nepatří

Ne každý řidič to možná ví, ale SPZ je oficiálně majetkem státu, a proto nesmí být jakkoli upravována, píše web Auto-mania. To se týká i nejrůznějších nálepek, které si řidiči na značky s oblibou lepí. Události247 již dříve informovaly o tom, že časté jsou zejména nálepky českého lva či dalších symbolů, kterými motoristé přelepují znak Evropské unie. Mnozí tím chtějí vyjádřit svůj názor, například nesouhlas s EU. Ne všichni už ale ví, že se jedná o přestupek, za který je policisté mohou náležitě potrestat.

Máte na autě tuhle SPZ? Policie vám bez diskuze vezme řidičák

Jak před časem psal web iRozhlas, policisté SPZ s nálepkami hodnotí jako neplatnou, respektive jakoby ji auto vůbec nemělo. A za jízdu bez registrační značky mohou řidiči dostat vysokou pokutu. Jak uvádí web Auto-mania, strážníci mohou tento prohřešek trestat finanční sankcí až do výše 10 tisíc korun či dokonce zákazem řízení na 6 až 18 měsíců. Řidiči, kteří na autě takovou upravenou značku mají, by tak s vozem raději neměli jezdit, dokud SPZ neuvedou do původního stavu.

Pokuta hrozí i v dalších případech

Nejen samolepky mohou řidičům pořádně zavařit. Zejména v zimě by si měli dát pozor také na sníh a led. Jak v minulosti upozornily Události247, SPZ nesmí být ničím překrytá. Tedy nejen nálepkami, které na ni řidiči cíleně nalepí, ale ani třeba sněhem nebo špínou. I v těchto případech mohou policisté motoristům rozdávat zmíněné desetitisícové pokuty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
SPZ nesmí být zakrytá ani špínou

Zároveň, překrytá SPZ je problémem nejen při jízdě, ale také u zaparkovaných aut. Jak psaly Události247, někteří řidiči se pomocí překrytí registrační značky snaží uchránit pokutě za nezaplacené parkovné. Část SPZ se snaží nenápadně překrýt, aby následně pojížděcí monitorovací auto nezjistilo, že nezaplatili parkovné. Využívají k tomu nejrůznější předměty, od kousku papíru či látky až po listy. Ani v takovém případě se ale pokutě nevyhnou. A to navíc nejen za zakrytou SPZ, ale také za nezaplacený poplatek za parkování.

Věděli jste, že za upravenou SPZ hrozí takto vysoké pokuty? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články