Některé nápady politiků jsou opravdu velmi kuriózní. Z těch, které se týkají třeba dopravního provozu, někdy opravdu zůstává rozum stát.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Auto se stalo nedílnou součástí našich životů a většina z nás si už nedovede představit, že by byla odkázána jen na městskou hromadnou dopravu. Podle ekologů je to však také velká zátěž pro životní prostředí a tak se někteří politici rozhodli, že s tím něco udělají. Buďte proto rádi, že nežijete v sousedním Rakousku. Tamní politici totiž přišli s opravdu bizarním nápadem, jak jsme na Událostech247 informovali.
Sousední země má jedny z nejpřísnějších postihů
Rakousko je na řidiče v mnoha ohledech opravdu přísné. Je proto překvapivé, že je tam například povolené množství alkoholu v krvi 0,49 promile, pokud máte řidičský průkaz už déle než dva roky. Na úrovni mezi 0,5 promile a 0,8 promile je řidič pokutován a Rakušanům je také proveden zápis do bodového systému. Upozornil na to web E15. Cizincům může být po spáchání tohoto trestného činu zakázáno v Rakousku dále jezdit.
Rakušané mají také vysoké daně na registraci nových aut se spalovacími motory, ale i velmi přísné postihy. Například zabavení auta za překročení rychlosti, nebo pokutu 10 tisíc eur za pískající pneumatiky. Teď se v Rakousku řeší, že kvůli ekologii nebudou jeden den v týdnu auta jezdit. „Den bez aut“ by měl našim jižním sousedům pomoci bojovat se škodlivými emisemi, které se nedaří snižovat podle plánu EU.
Návrh nejspíš neprojde
S nápadem na omezení jízdy autem od příštího roku přišla ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler ze strany Zelených. Zatím to však vypadá, že tento kontroverzní návrh neprojde. V Rakousku navíc už jednou takové nařízení platilo, a to v lednu 1974. V platnosti ale tehdy vydrželo jen 5 týdnů než je politici zase zrušili. Podobný koncept mělo v plánu také Německo na začátku minulého roku.
Chtělo jej zavést kvůli obavám z nedostatku ropy. Nakonec však k žádnému omezení nedošlo. „To je teda opravdu hodně blbý nápad, jenže v těchto zemích se prostě ekologie staví na první místo nad vším ostatním. Snad jim ale dojde, že je to naprostý nesmysl a nedá se to pořádně ohlídat. Určitě by tam za porušení byl i trest smrti,“ říká s nadsázkou pro Události247 řidič Michal z Opavy.