Digitální doba nám jistým způsobem ukrojila čas, který bychom dříve trávili třeba v přírodě nebo sportem. Nejvíce se podepsala na dětech.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Dnes už snad neexistuje člověk, který by neměl mobilní telefon. Trávíme na něm hodiny denně. Spoustu času na mobilech tráví také děti, ať už doma nebo ve škole. A právě tam by to mohlo být už brzy zakázáno. Agentura OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu UNESCO totiž v nové zprávě o technologiích ve vzdělávání vyzvala, aby se jednotlivé státy zamyslely nad používáním moderních technologií ve školách. Píše o tom web iDnes.
V Česku zákaz zavedly některé školy
Mobily minulý rok zakázali například v základní škole Svážná v Brně. Děti je musí nechat po vstupu do školy v uzamčených skříňkách po celou dobu vyučování i o přestávkách. Podle ředitele Petra Punčocháře místo toho hrají stolní tenis na stolech umístěných na chodbách a škola nemusí řešit problém porušování školního řádu nebo to, že se děti kvůli mobilům nestíhaly připravit na další výuku. Psal o tom web Echo24.
Podle organizace UNESCO existují důkazy, že nadměrné používání technologií žáky i studenty ve třídě a doma by mohlo mít špatný dopad na učení. Agentura OSN ve zprávě Global Education Monitor 2023 mimo jiné zdůraznila i potřebu vize vzdělávání zaměřeného na člověka. Digitální technologie by podle ní měla sloužit spíše jako nástroj, než aby byla upřednostňována a nahrazovala interakci tváří v tvář s učiteli.
Prospěje jim to, myslí si rodiče
Po svém se to rozhodli vyřešit ve Velké Británii. Jak upozornil web Chip, tamní ministryně školství Gillian Keeganová nyní oznámila celkem zásadní návrh, a to, že mobilní telefony by měly být ve školách zakázané. Nové nařízení je součástí balíčku reforem a novel pro školská zařízení. Výjimkou ze zákazu budou mít extrémní případy, kdy děti například potřebují telefon pro jisté zdravotní znevýhodnění, píše dále web Chip. O různých nápadech omezit používání mobilních telefonů jsme v minulosti psali i na Událostech247.
K podobnému zákazu už přistoupily i základní školy v Itálii, Portugalsku nebo ve Francii. Tam si děti ve škole nezavolají už od roku 2015. Výjimku mají jen handicapovaní. Ostatní mohou přístroje používat jen tehdy, bude-li to součástí výuky. Podle učitelů tato restrikce pomůže, aby se děti víc soustředily na výklad. „Já myslím, že to není špatný nápad, stejně jsou na tom celý den, tak aspoň těch pár hodin ve škole by to mohli vydržet,“ řekla Událostem247 Jana Pokorná z Chrudimi.