Zákaz parkování auta na ulici: Kdo to udělá, tomu bez milosti odtáhnou jeho vůz a vyfasuje tučnou pokutu

Většina rodin v Česku má v dnešní době dvě a více aut. Pak ale nastává problém s tím, kde zaparkovat.

i Zdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Největší problém s parkováním bývá zpravidla na sídlištích. Psali jsme, že pokud například parkujete na místě pro invalidy, policisté vám za to od letošního roku mohou dát pokutu až 3500 korun na místě, ve správním řízení dokonce až 10 tisíc korun a k tomu 2 trestné body. A od letoška se zvýšily tresty i za to, když řidiči nezaplatí za parkovné, jak jsme na Událostech247 psali už dříve.

Parkování je dlouhodobým problémem

Důležitá jsou také místa pro hasiče, která jsou nezbytná pro správné a efektivní nasazení hasičské techniky. Jak píše web iDnes, tato místa by měla být umístěna v blízkosti vchodů do budov vyšších než 12 metrů. Toto kritérium přitom splňuje většina bytových domů alespoň o 5 patrech. Podle zákona by pak tato místa měla být označena zákazem, aby zde nikdo parkovat nemohl. Někteří řidiči ale toto nařízení i přesto porušují.

Urgentní: Parkujete svoje auto poblíž sídliště? Za nepatrnou chybu schytáte pokutu až 25 tisíc korun

V České republice však existuje obec, která šla proti proudu a parkování na jakémkoliv obecním majetku, tedy i na ulicích, zakázala. Upozornil na to web Auto-mania. Podle informací webu iDnes se jedná o Svojetice, které leží v okrese Praha-východ. Řidiči, kteří v této obci bydlí, mají pouze jedinou možnost, jak zaparkovat své vozidlo a tou je parkování na jejich vlastním pozemku. Nikde jinde z nařízení starostky obce Martiny Vedralové bez pokuty nezaparkují.

Parkování je problémem

Důvod k tak přísnému omezení parkování je podle starostky jednoduchý. Ppráva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To platí i pro parkování v obci,“ řekla v minulosti Vedralová. Obec podle ní musela ještě před zavedením tohoto parkovacího pravidla řešit řadu případů problematického parkování, zejména na některých obecních pozemcích a zeleni.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Svojetice nedávno zavedly relativně přísné omezení

V obci řešili i případy, kdy někdo zaparkoval auto na úzké cestě tak, že ostatní majitelé nemovitostí se pak nemohli ke svým domům dostat. Jindy zase vozy zavazely v průjezdu záchranných složek. Případné návštěvy, řemeslníci nebo dovozy nákupu přesto mohou být v klidu. Dočasné parkování na ulici, pokud auto nikomu nepřekáží, problém není, dodává web. „Nevím, jak to v oné obci vypadá, ale nedovedu si představit, jak to dělají lidé, kteří třeba nemají vlastní dům. To je teda nařízení,“ říká pan Honza.

CO si o podobném nařízení myslíte vy? Fandíte mu? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články