S blížící se zimou nastává také období přezouvání pneumatik. Řidiči by si však měli dá pozor na to, jaké zvolí. Ne všechny jsou všude povolené.
Již brzy v Česku nastane oficiální sezóna zimních pneumatik. Jak připomínají Události247, ta trvá od 1. listopadu do 31. března. Na většině míst však platí, že pokud silnice není pokrytá sněhem či ledem, řidiči na svém autě zimní obutí mít nemusí. Nutné je to pouze tam, kde je značka „povinná zimní výbava“. Toto pravidlo však neplatí tak úplně všude.
V některých zemích platí jiná pravidla
Jak již dříve upozornil server TN, v některých evropských státech se řidiči v zimním období bez zimních pneumatik zkrátka neobejdou. A to nehledě na to, jaká je venku reálná teplota a v jakém stavu vozovka je, tedy zda na ní je či není sníh a námraza. Jedná se například o Švédsko, Slovinsko, Norsko nebo Finsko.
I tam, kde takto přísná pravidla týkající se přezutých pneumatik neplatí, se však mohou předpisy od těch českých lišit. Příkladem je Německo a Slovensko, kde mají přísnější specifika pro gumy, jež kritéria zimního obutí splňují. I když čeští řidiči si tedy pneumatiky vymění a budou tuzemská pravidla splňovat, v těchto zemích jim to nebude nic platné.
Týká se to celoročních pneumatik
Jak píše web Echo24, v těchto dvou zmíněných státech od října coby zimní obutí neuznávají pneumatiky s označením M+S. Ačkoli v Česku by je policisté motoristům uznali, v Německu a na Slovensku budou mít smůlu. Při zimní výpravě do těchto zemí se tak lidé neobejdou bez pneumatik s takzvaným alpským symbolem, které mají lepší jízdní vlastnosti pro jízdu v zimních podmínkách.
A co hrozí těm, kteří by se pravidlu nepřizpůsobili? V Německu jim hrozí pokuta ve výši 60 eur, což je asi 1500 korun a k tomu 1 trestný bod. Policisté přestupek budou posuzovat stejně, jako by na autě měli letní obutí. Na Slovensku je pak trest o něco mírnější. Motoristům zde za použití nesprávných zimních pneumatik hrozí sankce 40 eur, tedy asi 1 tisíc korun, dodává web Echo24.