Zákaz řídit auto od půlnoci do 06:00. Dotkne se nové pravidlo i vás?

V poslední době se debatuje o tom, že jedna skupina řidičů by v určitých hodinách nemohla vůbec řídit. Týkalo by se to i vás?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Když se řekne noční zákaz vjezdu, mnoha Čechům se vybaví nedávná vyhrocená diskuze okolo zavedení tohoto pravidla v Praze. V listopadu loňského roku zavedla Praha 1 zákaz vjezdu „do oblasti vymezené Dvořákovým nábřežím, Pařížskou ulicí, Staroměstským náměstím a Revoluční ulicí od 22.00 do 6.00“, připomíná web iDnes. Již po pár dnech ale kvůli velké kritice zákaz skončil. Bohužel, toto není zdaleka jediný případ, kdy se objevil nápad, že by se podobné pravidlo týkající se zákazu řídit auto v noci zavedlo.

Návrh Evropské komise

Jak píše web Auto-mania, Evropská komise bude již zanedlouho projednávat návrhy změn, jež by mohly zásadně ovlivnit životy řidičů v celé Evropě. Zatím jde sice jen o nápady. V případě, že by ale změny byly skutečně schváleny by je jednotlivé členské státy EU musely implementovat do svých národních zákonů. A o co se konkrétně tedy jedná? Jedním z kontroverzních nápadů je ten zaměřující se na mladé řidiče. Ti by se totiž mohli dočkat pořádných omezení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Debatované pravidlo by zakázalo začínajícím řidičům řídit v nočních hodinách

Návrh se týká již zmíněného zákazu jízdy v noci, konkrétně od půlnoci do šesti hodin ráno, píše web Auto-mania. Ptáte se, jaký by to mělo důvod? Jedním z možných cílů by bezesporu mohla být snaha snížit riziko jízdy pod vlivem alkoholu, zejména během víkendových nocí. Navíc, noční hodiny přinášejí specifická rizika jako jsou snížená viditelnost či vyšší únava řidičů.

Toto pravidlo by mnohé nepotěšilo

Vedle popsaných bezpečnostních benefitů by totiž pro mnohé toto pravidlo mělo nepříjemné následky. Návrh je považován za problematický zejména proto, že by mohl negativně ovlivnit ty, kteří pracují na směny nebo potřebují cestovat v nočních hodinách.

Někteří čeští řidiči budou moct jezdit jen 90 km/h. Víc ani o kilometr. Kdo pravidlo poruší, tomu napaří policie tučnou pokutu

A aby toho nebylo málo, v sadě nápadů je také další návrh, jehož důsledkem by bylo omezení začínajících řidičů. Týkat by se mělo omezení rychlosti na maximálních 90 kilometrů v hodině, jak psaly Události247. A debatuje se rovněž o zavedení zdravotních dotazníků, které by lidé vyplňovali při žádosti o prodloužení řidičáku. A to všichni nehledě na věk.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články