Někteří čeští řidiči budou moct jezdit jen 90 km/h. Víc ani o kilometr. Kdo pravidlo poruší, tomu napaří policie tučnou pokutu

Přijde vám omezování určitých skupin řidičů kvůli jejich nízkému či vysokému věku nefér? Bohužel, někteří politici mají na věc opačný názor.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Čeští řidiči se od letoška musí vypořádávat s několika změnami. Jak psaly Události247, mezi ty nejvýraznější novinky patří změny ve výši pokut a trestných bodů za některé dopravní přestupky. Novinkou je také možnost řídit již od 17 let. Že tyto věci vstoupí v platnost ale ještě neznamená, že už se pomalu nechystají další změny. Aktuálně se nové návrhy, jak upravit pravidla řízení diskutují na půdě Evropské unie.

Mnozí řidiči už si možná za volant nesednou

Jedním z debatovaných témat je zdravotní způsobilost lidí řídit auto. Jak psaly Události247, padají proto návrhy třeba na zavedení zdravotního dotazníku, který by musel vyplnit každý žadatel o prodloužení řidičského průkazu. Ve hře jsou ale i zpřísnění týkající se třeba specificky seniorních řidičů.

Pozor: Každý, kdo nevyplní důležitý dokument, přijde o řidičský průkaz. Vyhnout se tomu nepůjde

Kombinace houstnoucího provozu a stárnoucí populace s sebou přináší řadu otázek. Kdy je řízení starších obyvatel ještě bezpečné? A kde je případně hranice, po jejímž překročení už by senioři za volant sednout nesměli? Pravidla, jež tento aspekt omezují si určují jednotlivé státy samy. Například v Česku musí řidiči na povinnou lékařskou prohlídku v 65 letech, v 68 letech a pak co dva roky, píše server Autoweb.

V Evropské unii se však objevují i nápady na zpřísnění tohoto pravidla. Řidičské průkazy lidí nad 60 let by měly platit pouze 7 let, lidí starších 70 let jen 5 let a ti, kteří by chtěli řídit ve věku 80 let a víc by si řidičák museli obnovovat každé 2 roky, píše německý web Autobild. Pro obnovení průkazu by bylo nutné podstoupit lékařské a psychologické vyšetření.

Omezení i pro začínající řidiče

Výše popsaná pravidla nejspíš mnohým budou dávat smysl. Co už ale dost možná řadu lidí zvedne ze židle jsou nápady na omezení začínajících řidičů. Konkrétně se mluví třeba o tom, že by tito řidiči po určitou dobu po získání řidičského oprávnění mohli jezdit maximální povolenou rychlostí 90 kilometrů v hodině, víc ani o kilometr, píše web Autobild. Kdo by toto pravidlo porušil, tomu by nejspíš policie napařila pěkně mastnou pokutu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ve hře jsou i omezení začínajících řidičů

To však není všechno. Podle serveru Autobild se objevil i nápad, že by začínající řidiči nesměli jezdit v noci. Nutno podotknout, že vše jsou to zatím jen návrhy, k jejichž schválení dost možná nikdy nedojde. Na druhou stranu, nikdy neříkej nikdy a je tak klidně možné, že jednou nějaké takovéto podobné pravidlo skutečně může začít platit.

Co si o návrzích myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články