Každý zaměstnanec je povinen dodržovat na pracovišti předem určená pravidla. Pokud je poruší, může se s prací rovnou rozloučit.
Dostat padáka ze dne na den se naštěstí většině lidí nikdy nepoštěstí. Zaměstnance kryje pracovní smlouva a v případě, že zaměstnavatel rozhodne o jeho propuštění, nejdříve naskočí takzvaná výpovědní lhůta. Teprve poté, po několika týdnech či měsících, je zaměstnanec z práce propuštěn. Dejte si ale pozor – mohou totiž nastat situace, kdy můžete přijít o práci ze dne na den. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, vláda dokonce uvažuje o možnosti propouštění bez udání důvodu.
Pozor na to, co na pracovišti pijete
Mezi jedním z momentů, kdy může být zaměstnanec propuštěn na místě, je pití alkoholu na pracovišti. V ten moment totiž porušuje pracovní smlouvu. Přestože většina lidí chápe, že pití alkoholu v práci není v pořádku, přístup k tomuto tématu bývá často velmi lehkovážný. Realita je přitom nekompromisní – zákon jasně stanoví, co si zaměstnanci mohou dovolit a co už nikoliv. Následky pak mohou být vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Podle zákoníku práce je každý zaměstnanec povinen zdržet se v práci konzumace alkoholu a jiných návykových látek nejen přímo na pracovišti, ale i kdekoli jinde, pokud je zrovna v pracovní době. Jinými slovy byste neměli nikdy pít na pracovišti ani dokonce na home officu v průběhu pracovní doby. Zároveň nesmíte pít na pracovišti ani po směně, a taktéž byste neměli pít alkohol kdekoliv jinde během své směny. Na pivo u oběda při polední pauze tedy rovnou zapomeňte.
V případě, že zaměstnavatel nabyde v práci podezření, že jste požili alkohol, má právo nechat vás podrobit orientační dechové zkoušce. Podezření může vzniknout například na základě chování, zápachu, nehod či svědectví kolegů. Dechová zkouška se zaznamenává do protokolu a slouží jako první krok – rozhodující však bývá až lékařský test moči nebo krve. Zaměstnanec má povinnost se testu podrobit. Pokud to odmítne, považuje se to automaticky za stav, jako by byl pod vlivem. To samé se samozřejmě týká i jiných návykových látek.
Na co si dát pozor
Zaměstnanec by během pracovní doby nikdy neměl požít alkoholický nápoj nebo jinou návykovou látku – taková jsou prostě pravidla. V případě, že toto pravidlo poruší, hrozí mu nejen vyhazov, ale také vysoká pokuta. Jde totiž o velmi závažný přestupek, za který pak pyká nejvíce ne samotný zaměstnanec, ale jeho zaměstnavatel. Tomu totiž zákon ukládá povinnost zaručit bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti, což mimo jiné znamená, že musí dohlížet i na dodržování zákazu požívání alkoholu. Jak redakce Událostí247 zjistila, pokud tuto povinnost zanedbá, hrozí mu pokuta až do výše 300 tisíc korun.
Sankce je tedy paradoxně přísnější než v případě samotného zaměstnance. Jestliže je prokázáno, že zaměstnanec alkohol skutečně na pracovišti požil, může být sankcionován pokutou až 50 tisíc korun. Záleží však na konkrétní situaci. Pokud alkohol neovlivnil výkon práce, nedošlo ke škodě a nejedná se o opakované porušení, nemusí nutně následovat okamžitá výpověď ani pokuta, ale pouze domluva. Tak či onak, pití alkoholu v pracovní době se raději vyhněte obloukem.
Požili jste někdy během pracovní doby alkohol?


