Kabinet Petra Fialy před pár dny oznámil konsolidační balíček zahrnující mnoho opatření. Některá budou mít obrovský negativní dopad.
Největší úspory na straně výdajů má podle vládního plánu přinést rušení dotací, informuje web ČT24. V roce 2024 a 2025 se má celkový objem státních dotací snížit o 54,4 miliardy korun. Většina, konkrétně 45,6 miliardy korun, už v příštím roce, dodává web ČT24. Nejvíce toto opatření dopadne na dotace vyplácené ministerstvem průmyslu a obchodu a resortem zemědělství. Agrární komora už upozornila, že to bude mít na tuzemské zemědělce, produkujících české potraviny, negativní dopady, což si Fialova vláda rozhodně za rámeček nedá.
Zemědělci se ještě nevyrovnali s předešlými problémy
Jak prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal připomíná, zemědělci za sebou mají náročné roky. Čelili protipandemickým opatřením a poté problémům způsobeným dopady války na Ukrajině. „Kritická je především situace v živočišné výrobě a pěstování náročnějších plodin, jako jsou ovoce, zelenina, brambory či chmel, kde hrozí razantní útlum produkce a následkem toho další pokles potravinové soběstačnosti Česka,“ uvádí Doležal ve svém komentáři na webu Agrární komory. Zdá se tak, že tyto kroky směřují k tomu, že brzy nastane konec českých potravin.
🗣️ Prezident AK ČR Jan Doležal: "Škrty dotačních podpor do zemědělství ve výši 10,2 miliard Kč považujeme za populistický a nesystémový krok. Jediná jistota je, že vládní Ozdravný balíček 2024/2025 nepřispěje k ozdravení českého zemědělství."
👉 Více zde: https://t.co/mMLisPjloc— Agrární komora ČR (@AgrarniKomora) May 11, 2023
Podle prezidenta komory jde ze strany vlády o výrazně omezující krok, který bude mít velké dopady. „Oznámit českým zemědělcům škrt v dotačních podporách ve výši 10,2 miliard korun v následujících dvou letech, s nimiž již počítali a navíc bez uvedení dalších detailů, považujeme za populistický a nesystémový krok, který přispěje k dalšímu ohrožení produkce kvalitních domácích potravin za dostupné ceny pro obyvatele,“ píše dále ve svém komentáři. Podle něj jsou dotace například pro chovatele prasat a drůbeže v současnosti jedinou formou podpory.
Rozhodnutí Fialovy vlády popudilo mnohé
Nespokojen je také Zemědělský svaz České republiky, který připomíná, že už loni byly v zemědělství národní dotace sníženy z 5 miliard na 2,7 miliard, píše web Info Dnes. „S takto osekanými dotacemi, s dvojnásobnou daní z nemovitosti a vyšší sazbou daně z příjmu, téměř bez podpor pro lepší životní podmínky zvířat a dalším krácením národních podpor bude pokračovat likvidace citlivých komodit, jako je maso, ovoce nebo zelenina,“ cituje web Info Dnes předsedu Zemědělského svazu Martinu Pýchu.
Doplácet na to budou opět zákazníci. Ti se musí smířit s tím, že v obchodních řetězcích budou místo českých produktů dovezené potraviny ze zahraničí, které mají velmi často nechvalnou kvalitu. Tímto postupem vláda tuzemským výrobcům potravin rozhodně nepomáhá. Naopak jim hází klacky pod nohy. „Vláda tímto šetří na špatném místě. Naši obyvatelé to pocítí na snížené kvalitě a dostupnosti lokálních potravin, naprosté závislosti na dovozech ve smyslu kvality, ceny i dostupnosti,“ uvedl dále Pýcha pro web Info Dnes.