Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně

Vláda nedávno představila úsporný balíček, aby napumpovala státní rozpočet. Škrty se měly původně dotknout všech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polepší si například dva vysloužilí prezidenti. Václav Klaus a Miloš Zeman by totiž měli nově dostávat dvojnásobnou rentu, než tomu bylo dosud. Jako první na to upozornil web CNN Prima NEWS. Aktuálně mají podle zákona bývalí prezidenti nárok na doživotní rentu 50 tisíc korun měsíčně a dalších 50 tisíc mají na paušální náhrady.

Někteří lidé s navýšením nesouhlasí

V novém materiálu se píše, že má prezident republiky po ukončení funkce a po skončení svého volebního období, nárok na měsíční rentu ve výši platu poslance. Nově by tak Klaus se Zemanem mohli pobírat až dvojnásobek dosavadní doživotní renty. Plat poslanců totiž v letošním roce činí 102 300 korun měsíčně, spočítal web TN. Ministerstvo financí zároveň upozornilo, že výše příspěvků byla nastavena před 20 lety a od té doby se nezměnila.

iZdroj fotografie: Twitter / Jiří Ovčáček
Výše měsíční renty a paušálních náhrad se nezměnila téměř dvacet let

Vzhledem k tomu, že prezidenty ve výslužbě máme jen dva, tak ty dopady na státní rozpočet nebudou v případě navýšení renty nijak značné. Jde především o to, aby vrcholní představitelé České republiky mohli poté, co skončí ve funkci, žít důstojně, což dříve 50 tisíc korun zajišťovalo, ale v této době už tato částka důstojný život nezajišťuje. Samozřejmě si spousta lidí myslí, že by se o sebe měli tito činitelé postarat sami, ale stát se stará například i o vojáky ve výslužbě,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Politici si pořádně dopřáli

To, že navýšení renty nebude ve státním rozpočtu nijak závratně poznat, si myslí také mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss. „Předpokládáme, že negativní dopad do státního rozpočtu bude zhruba ve výši 2,4 milionu korun ročně, což je relativně zanedbatelná částka ve srovnání s úsporami, které ozdravný balíček přináší,“ cituje ho TN. Web také připomíná, že platy politiků letos skokově povyrostly.

iZdroj fotografie: Vláda ČR
Platy politiků přitom v roce 2023 skokově porostly. Ministři si přijdou na bezmála 200 tisíc korun, předseda vlády má přes 270 tisíc a běžní poslanci a senátoři více než 100 tisíc

Ministři si přijdou na téměř 200 tisíc korun, předseda vlády má přes 270 tisíc, běžní poslanci a senátoři pak více než 100 tisíc korun. V předchozích třech letech byly platy kvůli pandemii covidu zmrazeny, dodává web. S navýšením renty pro bývalé hlavy státu souhlasí také opozice. „Žádný problém. Renta nebyla zvyšována asi dvacet let, 50 tisíc tehdy a dnes je jiná hodnota,“ uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články