Zjistili jsme za vás, o kolik vám stát už brzy zvýší důchod. Budete velice překvapeni

Důchody a jejich zvyšování jsou v posledních měsících horkým tématem. Senioři byli totiž zvyklí, že jim za minulé vlády rostly ve velkém.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Začátek roku 2024 přinesl pro české důchodce hned několik změn. Události247 již dříve psaly o tom, že výrazné změny se dotkly třeba odchodů do předčasných penzí. K tomu ještě od poloviny letošního roku začnou platit nová pravidla pro vyplácení státních příspěvků k důchodovému spoření. Vláda také českým seniorům kvůli novému valorizačnímu vzorečku letos v lednu zvýšila penze o pouhých 360 korun.

Důchodci si polepší o několik stovek

Už brzy by se však seniorům mohlo blýskat na lepší časy. Důchody by se totiž už příští rok v lednu mohly zvýšit více, než tomu bylo při letošní řádné valorizaci. Naznačuje to první predikce, kterou zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Průměrný důchod, který v současné době činí 20 693 korun, by se při další řádné valorizaci mohl zvýšit o 2,1 procenta, což představuje částku přibližně 435 korun.

Kdo udělá v září jednu věc, může od státu pobírat pohádkový důchod. Ostatním zbydou od 1. října akorát tak oči pro pláč

Jde o odhad, který vychází z dosavadního růstu inflace, jak píše web České důchody. Míra inflace se bude počítat od července 2023 do června 2024 a její dosavadní součet pro domácnosti důchodců nyní činí 1,2 procenta. Konečné údaje o inflaci budou k dispozici v polovině července, kdy je zveřejní Český statistický úřad. Totéž platí o vývoji mezd v Česku, píše dále web. Průměrná mzda se zvyšuje každý rok, a to se do valorizace samozřejmě promítne.

Hodí se mi každá koruna navíc, říká seniorka

Vláda chce do konce září 2024 schválit nařízení, podle kterého bude Česká správa sociálního zabezpečení valorizaci realizovat. Pak už bude možné valorizaci přesně vypočítat. Pokud byste si chtěli udělat představu, jak by se vám mohl zvýšit důchod, můžete zkusit tuto předběžnou kalkulačku valorizace 2025. Stačí do ní zadat aktuální výši vašeho důchodu a v zápětí se vám ukáže, kolik peněz byste mohli dostávat po valorizaci. Konečná částka se však může ještě změnit. „No to jsem zvědavá, hodí se mi samozřejmě každá koruna,“ říká paní Anežka z Budišova nad Budišovkou.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Českým penzistům se v posledních letech navyšovaly důchody poměrně slušně

Při valorizaci v lednu 2025 bude opět vyplácen doplatek valorizace, tedy poměrná část celkové valorizace od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dnu důchodu. Tentokrát ovšem bude doplatek vyplacen naposledy. Od července 2025 se totiž změní způsob vyplácení důchodů, píše dále web. Teď se vyplácejí dopředu, takže například důchodce s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího měsíce.

Jste spokojeni s tím, jak vysoký důchod máte? Podělte se o to s námi dole v diskuzi

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články