Zjistilo se, jak se dá zvýšit důchod. Stát vám díky tomu každý měsíc vyplatí více peněz. Udělejte to hned

Máte obavy, zda na stáří nebudete pobírat příliš nízký důchod? Existují možnosti, jak se této nepříjemné situaci vyhnout.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Důchody se v poslední době v Česku staly velkým tématem. Kvůli vládním reformám totiž mnozí lidé zjišťují, že do důchodu půjdou podstatně později, než původně čekali. A co víc, růst penzí se celkově zpomalí, takže pohádkový důchod lidé rozhodně čekat nemohou, jak psaly Události247. Někteří však mohou tyto neblahé vyhlídky částečně zvrátit. Pokud udělají jednu věc, stát jim ve stáří bude každý měsíc vyplácet více peněz.

Mnozí Češi si na důchod počkají

Jak psaly Události247, nově se bude datum odchodu do penze stanovovat tak, aby lidé v důchodu trávili zhruba 21,5 roku. Tato doba se bude upravovat na základně měnící se průměrné délky dožití. Finální termín, kdy budou moci práci pověsit na hřebík se pak Češi dozví ve svých 50 letech. Například dnešní dvacátníci si tak celkem snadno mohou vypočítat, že pokud se nic nezmění, do penze odejdou možná až v 70 letech. Není se tak čemu divit, že mnozí hledají různé cesty, jak si zajistit příznivější vyhlídky.

Důchody se změní k nepoznání, stát chystá něco velkého

Jednou z možností, která v poslední době získává na oblibě je investování a spoření. Díky tomu si lidé mohou sami ovlivnit, kolik peněz jako důchodci budou mít k dispozici. Samozřejmě zde ale platí, že čím dříve s tím člověk začne, tím lépe. „V případě, že patříte mezi dvacátníky, snesete větší míru rizika (budete investovat dynamicky) a chcete se mít v penzi zhruba stejně jako současní důchodci, pak vám stačí měsíčně investovat zhruba 982 Kč po dobu ekonomicky aktivního života, tedy asi 45 let,“ uvádí pro příklad web Měšec.

Studenti mají možnost, jak si penzi zvýšit

I ti, kteří spoléhají na státní důchod však mají možnost, jak si přijít na pěkné peníze. Jedním z důležitých faktorů při výpočtu důchodu je totiž množství let zaplaceného důchodového pojištění. Minimálně musí být alespoň 35 let, čím je ale tato doba delší, tím vyšší důchod může člověk mít. Jak nicméně upozorňuje web Peníze, doba studia se do důchodového pojištění nezapočítává. Mnozí studenti tak klidně mohou přijít až o 11 let pojištění, pakliže by tedy studovali do 26 let.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Mnozí lidé se obávají, zda budou mít dostatečně vysoký důchod

Existují ale způsoby, jak to zvrátit. Jedním z nich je sehnat si při studiu práci či brigádu, kde se odvádí sociální pojištění. Příznivé je z tohoto pohledu také to, když lidé začnou již v 18 letech podnikat, a tedy platit sociální odvody. A možností je také přihlásit se k dobrovolnému důchodovému pojištění, což lze učinit již od 15 let, popisuje dále web Peníze.

Takové včasné rozhodnutí pak může zajistit, že vám na stáří stát bude měsíčně vyplácet více peněz na důchod. Jak pro web Peníze řekl expert na důchody Jiří Šafařík, má to výrazný vliv na výši nejen starobního důchodu, ale i důchodu invalidního a důchodů pozůstalostních. To si rodiče dětí ani studenti sami většinou neuvědomují“.

Spoléháte plně na státní důchod, anebo se snažíte finančně zajistit sami? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články