Zjistilo se, jak v obchodech ušetřit tisíce Kč za potraviny. Začněte s tím hned, než se o tom dozví ostatní

Ačkoli ceny potravin v poslední době klesají, i tak by mnozí lidé rádi ušetřili ještě víc. Díky jednoduchému pravidlu toho lze snadno dosáhnout.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ceny potravin sice v poslední době klesají. Jak psaly Události247, díky snížené sazbě DPH se nyní klíčové potraviny prodávají o několik procent levněji. I přesto mnozí lidé stále hledají způsoby, jak při nakupování uspořit ještě více. Kromě akčních slevových letáků se vyplatí sledovat také ceny jednotlivých obchodů. Stejné produkty se totiž mohou prodávat za diametrálně odlišné částky.

To, kde potraviny nakupujete je zásadní

V jednom obchodě koupíte máslo za 44 korun, v jiném za 30 korun. I takto markantní rozdíly lze vidět v prodejnách různých řetězců. Jak píše web TN, někdy se cenovky liší klidně o desítky procent. A tento fakt potvrzují i zákazníci. „Jsou to hodně velké rozdíly, u toaletního papíru třeba o 60 korun na balíku,“ uvedl pro server TN jeden z nakupujících Čechů.

iZdroj fotografie: Alexander Davronov/ Creative Commons / CC BY
Ceny mnohých potravin se v jednotlivých řetězcích liší skutečně výrazně

Ze srovnání nákupu ve dvou obchodech, které provedli redaktoři webu TN vyplynula šokující zpráva. Zatímco v jednom zaplatili 769 korun, ve druhém 593 korun. Rozdíl v částkách za totožný nákup byl tedy 176 korun. Správným výběrem obchodu tak lze ušetřit klidně i tisíce korun ročně.

A proč tomu tak je? Důvodem jsou podle všeho rozdílné strategie řetězců. „Některé obchody chtějí prodat málo zboží s velkou marží, jiné jedou na kvantitu a chtějí toho prodat hodně s malou marží,“ uvedl pro web TN ekonom Štěpán Křeček. 

Vyplatí se i vyrazit do zahraničí

Další variantou, jak na nákupech ušetřit je zajet například do sousedního Polska. Jak před časem psaly Události247, pořídit zde lze levněji nejrůznější potraviny od sladkostí až po maso. A co víc, kromě toho místní obchody nabízí i levnější nábytek či třeba drogistické zboží.

Víme, kde můžete nakoupit potraviny až o 50 % levněji. Chcete to vědět?

Mnohé produkty lze však pořídit levněji i v dalších zemích. Překvapivě třeba v Německu. Na konci loňského roku se o tom přesvědčili i redaktoři serveru TN. Podle jejich zjištění se například balení kávy v Německu prodávalo za 367 korun, v Česku pak za 520 korun. A stejně tak zde lidé ušetří i na drogerii. „Některé sprchové šampony u nás v akci koupím čtyřikrát až pětkrát levněji,“ řekla pro web TN německá zákaznice, která do českých obchodů zavítala.

Vnímáte rozdíly v cenách potravin v jednotlivých řetězcích? Napište nám, kde je podle vás nejlevněji

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články