I když si dáváme sebevětší pozor, může se stát, že nás zloději stejně přelstí. Existuje však způsob, jak oklamat zloděje tak, abychom nepřišli o své peníze.
Existuje hned několik způsobů, jak se vyhnout okradení a oklamat zloděje, avšak i když se často snažíme být sebevíc podezřívaví, stejně nám to nepomůže. Otázkou tedy zůstává, jestli opravdu existuje nějaký způsob, kterým bychom se mohli krádeži peněz z bankovního účtu stoprocentně vyhnout. Odpověď není tak úplně jednoznačná. Experti však nedávno přišli se způsobem, který by vás měl ve většině případů perfektně ochránit. Je sice podle webu FutureZone až téměř absurdní, zato ale funguje skvěle.
Nový trik
Většina lidí se snaží svůj PIN kód k platební kartě co nejlépe skrýt. Nejlepším způsobem je si ho samozřejmě zapamatovat a hlavně si ho nikam nepsat. Nové bezpečnostní rady však doporučují zcela jiný přístup – napsat kód přímo na kartu, ale s jednou zásadní úpravou. Podle Thomase Webera, specialisty na bankovní bezpečnost z německé Sparkasse, jde o velmi efektivní trik. Princip je jednoduchý: na kartu si napíšete falešný PIN kód. Pokud zloděj kartu ukradne, pravděpodobně tento kód vyzkouší. Výsledek? Po třech neúspěšných pokusech bankomat kartu zablokuje.
Podle dat expertů na finanční bezpečnost se jen v Evropě minulý rok odehrálo více než 500 000 případů zneužití platebních karet, což způsobilo škody přesahující 600 milionů eur. To jen podtrhuje důležitost preventivních opatření. Finta s falešným PINem by však mohla škody výrazně zmírnit. Falešný PIN, který si napíšete nebo přilepíte přímo na kartu, musí působit autenticky. Důležité je vyvarovat se jednoduchých kombinací, jako jsou 1234 nebo 0000. Zloději samozřejmě nejsou hloupí.
Ideální PIN
Experti doporučují, abyste zvolili takový PIN, který bude působit uvěřitelně. Nejlepší volbou je například datum narození (v případě, že nejde o váš skutečný PIN). Pokud ztratíte peněženku, ve které bude vaše občanka, na které je datum vašeho narození, a zároveň kreditní karta popsaná PINem s datem narození, je extrémně vysoká šance, že tuto kombinaci zloděj vyzkouší. Když se mu to nepovede jednou, vyzkouší to znovu s dojmem, že PIN napsal špatně. Pak už mu zbývá jen jediný pokus a pokud ani ten nevyjde, karta je rázem zablokovaná.
Nezapomeňte však i na klasické taktiky, jako například pravidelnou změnu PINu. Důležité je samozřejmě mít aktivované i upozornění na všechny transakce. Jakmile bude z vaší karty proveden výběr nebo platba, okamžitě vám pak přijde upozornění na telefon. PIN hlavně s nikým nesdílejte a nezapomeňte si také nastavit denní limity pro výběr.