Stačí chvíle nepozornosti a lidé mohou snadno naletět podvodníkům a přijít o veškeré úspory. Aktuálně před tímto nebezpečím varuje i tato známá banka, již využívá mnoho Čechů.
Podvodníci v online prostoru neustále zdokonalují své metody, jak lidi okrást o peníze. Jedním z jejich nejoblíbenějších triků je předstírání, že zastupují důvěryhodné instituce – například banky. Cílem těchto útoků je vylákat z lidí přístupové údaje k internetovému bankovnictví, případně je rovnou přimět k aktivnímu převodu peněz na účty podvodníků. Aktuálně před těmito praktikami varuje i banka UniCredit Bank.
Banka varuje před podvodnými e-maily
Jak redakce Událostí247 zjistila na webu UniCredit Bank, podvodníci rozesílají e-maily s odkazem vedoucím na falešné stránky internetového bankovnictví. Na první pohled přitom není snadné poznat, že stránka není skutečný web Online Banking, ale pouze jeho napodobenina. Design stránky, texty i vše ostatní zdánlivě sedí, jak redakce Událostí247 ověřila. Přesto je zde několik odlišností, díky nimž mohou lidé podvod zavčas odhalit. Prvotní je už adresa, z níž e-mail přišel. Stejně tak je dobré podívat se na url adresu daného odkazu, jež rovněž může leccos napovědět.
A častým znakem podvodníků je i chybějící možnost změnit jazykovou mutaci webu. Falešné stránky jsou totiž často připravené pouze v češtině. Pakliže by tedy někdo na podobný e-mail narazil, určitě by na odkaz vedoucí na falešný web neměl klikat. A když už se na stránku dostane, v žádném případě by zde lidé neměli vyplňovat své přihlašovací údaje. Jinak se mohou během chvíle ocitnout bez peněz.
K obezřetnosti vyzývají i další banky
Banka UniCredit Bank zdaleka není jediná, na kterou se podvodníci zaměřují. Jak redakce Událostí247 dále zjistila, před podvodnými e-maily varuje Česká spořitelna, Moneta Money Bank nebo Fio Banka. Ačkoli konkrétní scénáře podvodů se liší, cíl kyberzločinců je ve všech případech stejný. Oklamat lidi vymyšleným příběhem a vykrást jejich bankovní účty.
Podle redakce Událostí247 je alarmující především skutečnost, jak dobře dokážou podvodníci využít lidské emoce. Jakmile jim lidé uvěří, je už pak velmi snadné přimět je k tomu, aby udělali prakticky cokoliv – třeba jim i poslali veškeré své peníze. Pakliže tedy lidem přijde podezřelý e-mail či SMS zpráva a oni budou mít jakoukoli pochybnost, doporučujeme obrátit se na banku a raději si důkladně ověřit, zda náhodou nejde o podvod.
Přišel vám někdy podvodný e-mail?


