Známý obchodní řetězec lhal o svých potravinách. Teď ovšem vyplavala pravda na povrch

Zákazníci velkých obchodních řetězců se mohou stát snadno oběťmi menších podvodů a triků, které prodejci hojně využívají.

i Zdroj fotografie: Silar/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Jedním z nich jsou například obecně známé falešné slevy. Jde o takové slevy, které vlastně slevami nejsou. Prodejci a obchodní řetězce přepálí cenu produktu a následně mu dají slevu, pro zákazníka pak vypadá koupě takové věci jako výhodná. S tím souvisí i druhý trik, kterým je důraz na nízké ceny, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve.

Častým terčem šetření jsou velké obchodní domy

Další fintou je dobře známá změna balení, tedy stejná cena, menší balení. V podstatě je to vlastně zdražování v převlečeném kabátě. Trikem je také strategické umístění produktů tak, aby zákazníci v obchodech nejdříve viděli ty nejdražší věci. To jim pak vnukne myšlenku, že zbylé položky jsou za dobrou a nízkou cenu. „Ano, na toto už si dávám pozor. V jenom obchodě měli v akci cenově výhodné máslo, ale bylo o 50 gramů lehčí,“ popsala Událostem247 paní Majka z Mikulova.

Přišlo se na odporné praktiky Globusu. Jen si o nich přečtěte, to je síla

Možná si pamatujete, že vyšetřováním prošel obchodní řetězec Globus, který je mezi Čechy velmi oblíbený. Psali jsme o tom, že jednání tohoto obchodu se rozhodli prověřit pracovníci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vzniklo totiž podezření z možných nekalých obchodních praktik, a především pak z přetrvávající diskriminace dodavatelů ze strany Globusu. Řetězec přitom dostal už v roce 2017 za stejnou věc pokutu 183 milionů korun, připomíná web Sdružení ochrany spotřebitelů.

Neřeším, odkud zboží je, říká zákaznice

Pokutu nedávno dostal také další obchodní řetězec, ve kterém Češi ve velkém nakupují. Jde o polský obchod Biedronka. Ten totiž za zavádějící informace o původu některých druhů zeleniny a ovoce musí zaplatit obří pokutu, jak upozornil web TN. V přepočtu je to zhruba 350 milionů korun. Odvolací soud navíc výši pokuty potvrdil. K pochybení došlo například u produktů, jako jsou mrkev z Belgie, česnek ze Španělska nebo okurky z Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Do Biedronky jezdí za levnými nákupy každý den řada Čechů

Na prodejním štítku přitom řetězec tvrdil, že vše je vypěstované v Polsku, píše o tom web Wirtualne Media. Inspektoři v letech 2019 až 2021 zkontrolovali 263 obchodů Biedronka po celém Polsku, v 73 z nich objevili zmíněné nedostatky, dodává TN.

Pro mě třeba tyto informace nejsou rozhodující v tom, jestli budu v tomto obchodě dál nakupovat. Je mi milejší zboží ze Španělska, než z Polska. Jezdím tam ale proto, že to mám kousek a vyplatí se to,“ říká Událostem247 paní Pavla z Ostravy. Jeden z největších polských řetězců by měl do konce roku vstoupit také na slovenský trh.

Co si o podobných zjištěních myslíte? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články