Známý obchodní řetězec od základu mění otevírací dobu: Stihneme si vůbec dojít nakoupit?

Češi jsou zvyklí, že obchody jsou otevřeny denně a některé mají dokonce prodlouženou či nonstop prodejní dobu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Obchody se snaží vyjít zákazníkům vstříc a upravují také svou otevírací dobu. Například Lidl na konci května 2022 oznámil, že od 1. června prodlužuje otevírací dobu až do 22 hodin. Víte od nás, že stejnou zprávu zanedlouho zveřejnil také Penny Market, který někde otevírací dobu prodloužil do 21 hodin.

Otevírací doba se různí

Problémy s nákupy mohou způsobit také některé státní svátky. Zatímco 1. května zůstaly obchody otevřené, ve středu 8. května si tam zákazníci nenakoupí. Na Událostech247 jsme psali o tom, že otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Psali jsme, že tento zákon určuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené.

Pozor: Obchody v ČR v květnu 2024 plošně zavřou. V dané dny v nich nenakoupíme

Kdybychom žili třeba v sousedním Rakousku, nemuseli bychom si lámat hlavu s tím, ve které státní svátky mají obchody otevřeno. Jak víte, lidé si tam v neděli a ve státní svátky nenakoupí, protože obchody jsou v tyto dny zkrátka zavřené. „To je sice pravda, ale všichni tito nákupní turisté pak vyrážejí nakupovat za hranice, což je nejčastěji do České republiky. Bydlím ve Znojmě a nedaleko máme nákupní ráj Hatě. Tam je to v neděli samý cizinec. Češi sem pak chodí raději ve všední dny,“ říká paní Eva.

Zákazníci s koncem nonstop prodeje souhlasí

Spousta zákazníků si také zvykla na to, že některé prodejny obchodního řetězce Tesco jsou otevřeny nonstop a proto si tam mohou zajít na nákup třeba o půlnoci. S tím už je však konec. Obchodní řetězec zrušil od 1. května nonstop otevírací dobu v pražských prodejnách v Edenu a v Letňanech, které byly poslední svého druhu. Tesco to odůvodnilo zpětnou vazbou od zákazníků. Nově mají prodejny otevřeno místo 24 hodin každý den od 6 hodin do půlnoci, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Dvě velké prodejny Tesca mění svou otevírací dobu

S postupným útlumem nonstop provozu začal obchodní řetězec před více než deseti lety. V roce 2015 tak učinil u dvou desítek obchodů napříč celým Českem a v posledních letech už si zákazníci mohli v noci nakoupit jen v Praze. Britský řetězec Tesco v současnosti provozuje 184 poboček a vlastní také prodejní síť Žabka. „Já myslím, že je to v pořádku. Prodavačky si také potřebují odpočinout, i tak mají pracovní víkendy a některé svátky,“ řekla paní Pavla z Humpolce pro Události247.

Nakupovali jste v Tescu v nočních hodinách? Řekněte nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články