Rýže patří mezi dietní potraviny a je to také velmi oblíbená příloha k nejrůznějším pokrmům z masa.
Oblíbenost rýže dokazují také data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Konzumace rýže vzrostla ze svého minima 0,9 kg/rok v roce 1950 na rekordní spotřebu 9,0 kg/rok v roce 2022 a není to konečné číslo. Někdy se však stane, že v obchodech je k dostání rýže, kterou by lidé jíst rozhodně neměli.
Závadná rýže není ničím výjimečným
Jak Události247 informovaly již dříve, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) například ve firmě Allnature v Hradci Králové, která se prezentuje jako značka zdravé výživy, objevila závadnou rýži, která byla zkažená a zapáchala. V jiné prodejně byla v baleních rýže zjištěna přítomnost živého škůdce. Stopy po činnosti škůdců byly i na obalu. Zbystřit byste měli i v případě, že jezdíte za nákupy do sousedního Polska.
Známý obchodní řetězec Auchan tam totiž ve velkém stahuje ze svých pultů problematickou celozrnnou rýži, ve které je více pesticidů, než je přípustné. Slovo celozrnná přitom ve většině zákazníků evokuje zdravý výrobek. Varoval před tím server Polsatnews. Konkrétně se jednalo o výrobek značky Cenos. Balení je 4×100 gramů. Číslo šarže je 05.2026 25.02.25 A/KH a čárový kód 5900977001602. Tuto rýži tak můžete mít doma i vy.
Pesticidy mohou poškodit nervový systém
Pesticid, kterého v uvedené rýži bylo nadmíru, se jmenuje Hexakonazol. Říkáte si, co by mohl v lidském organismu způsobit? Tento pesticid se velmi často používá k ochraně před plísní při pěstování ovoce a zeleniny. V lidském těle však může mít jeho nadlimitní příjem velmi negativní následky, mimo jiné na nervový systém, játra a štítnou žlázu. Do omezené míry je v potravinách povolen. Moc velké množství je však zdraví nebezpečné.
Spotřebitelé, kteří si výrobek zakoupili, ho mohou vrátit na prodejně. Budou jim zpět proplaceny peníze, které za něj utratili. Obchodní řetězec se za způsobené problémy svým zákazníkům omluvil. „Mám pocit, že o závadných potravinách čtu dnes a denně. Člověk aby se opravdu bál jít na nákup, aniž by domů donesl něco špatného. Mám tuto zkušenost se smradlavým baleným masem i plesnivým baleným pečivem,“ řekla Událostem247 paní Helena M. z Kuřimi.
Jak často si domů kupujete rýži?


