Známý zaměstnavatel jde ve velkém propouštět. Víme, kdo všechno a kdy skončí bez práce

Ekonomická situace mnoha firem není v té nejlepší kondici. Některé z nich se tak uchylují k nepopulárnímu propouštění.

i Zdroj fotografie: Úřad práce
                   

O tom, že tento rok nebude pro mnoho zaměstnanců jednoduchý psaly Události247 už dříve. Propouštět plánoval již loni nejen stát, ale také mnohé firmy ze soukromého sektoru. A co víc, tento trend se zdaleka netýká jen Česka. Příkladem je celosvětově známý zaměstnavatel, u kterého pracují tisíce lidí.

O práci přijdou stovky lidí

Propouštět se chystá švédský gigant v oblasti digitálního streamování hudby, Spotify. Mnohé tento krok jistě překvapí, firma je podle všeho na vzestupu a daří se jí. Ani jí se však nevyhnuly ekonomické potíže, které aktuálně trápí velkou část společností napříč celým světem. A proto ve Spotify oznámili, že budou muset počet svých zaměstnanců snížit. „Podle většiny ukazatelů jsme byli produktivnější, ale méně efektivní. Musíme být obojí,“ cituje web Novinky vysvětlení šéfa Spotify Daniela Eka.

Velké propouštění v ČR je za rohem: Kdy nastane a kdo všechno přijde o práci? Známe odpovědi

A propouštět se bude ve velkém, rovnou o 17 procent. Celkem tak o své zaměstnání přijde 1500 lidí. Nejedná se navíc zdaleka o první vlnu propouštění, kterou firma Spotify v nedávné době ohlásila. Jak dále uvádí web Novinky, loni se rozhodla propouštět už dvakrát, nejdříve o 6 a poté o další 2 procenta.

Propouštět se bude i v Česku

Například v Praze se k tomuto kroku plánuje uchýlit zhruba 22 procent tamních firem, uvádí server iDnes. Ačkoli z mnohých stran lidé slyší, že firmy zoufale shání nové pracovníky, kterých je nedostatek, v mnoha sektorech je situace odlišná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Popouštění se nevyhnulo ani nošovickému závodu automobilky Hyundai

Nutnost snížit stavy svých pracovníků se týká zejména firem podnikajících ve stavebnictví. Důvodem jsou hlavně vysoké ceny materiálů, jak píše web Echo24. Výjimkou tak nejsou ani situace, kdy firmy musí jít do dlouhodobé odstávky a na základě toho propouštět i několik desítek pracovníků. Dotklo se to například největšího českého výrobce cihel a střešních krytin Wienerberger, který kvůli tomu propustil už téměř 6 desítek zaměstnanců, vyplývá z webu Echo24.

A aby toho nebylo málo, propouštění se nevyhnulo ani dalším velkým zaměstnavatelům v Česku. Jak píše web E15, patří mezi ně pobočka Hyundai v Nošovicích, kde práci ztratilo několik desítek lidí. Až 85 pracovníků pak na konci loňského roku skončilo v litomyšlské firmě Saint-Gobain, dodává web iDnes.

Obáváte se propouštění i vy? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články