Známý zaměstnavatel se chystá vyhodit tisíce lidí. Skončí na dlažbě a neudělají s tím nic. Dotkne se to i vás?

Propouštění v poslední době nebere konce. Zjistěte, jaká firma tento záměr ohlásila tentokrát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sektor technologií prochází obdobím intenzivního snižování počtu zaměstnanců. Události247 například nedávno informovaly o masivním propouštění ve společnosti Spotify či Microsoft. A zdá se, že tento trend nebere konce. Jaký další známý zaměstnavatel se chystá vyhodit tisíce lidí? A proč k takto masivnímu propouštění dochází?

Propouštění oznamuje jeden zaměstnavatel za druhým

V posledních týdnech přichází oznámení o redukci stavů z mnoha celosvětově známých firem. Web Novinky například píše o propouštění, ke kterému již brzy dojde ve firmě PayPal. A bude to velké. Poté, co začátkem loňského roku společnost propustila 2 tisíce pracovníků nyní dostane výpověď dalších asi 2500 lidí.

Známý zaměstnavatel jde ve velkém propouštět. Víme, kdo všechno a kdy skončí bez práce

Na dlažbě, tedy bez práce skončí i stovky zaměstnanců Googlu nebo Amazonu, jak dodává server iDnes. Konkrétně druhý zmíněný zaměstnavatel snižuje počty svých pracovníků na streamovací platformě Twitch. „V průběhu minulého roku jsme tak úspěšně snížili náklady a učinili i řadu dalších rozhodnutí, abychom byli efektivnější. Bohužel i přes toto naše úsilí se ukázalo, že počet zaměstnanců je stále významně větší, než by vzhledem k velikosti našeho podnikání mělo být,“ cituje web iDnes vyjádření generálního ředitel Twitche Dana Clancyho.

Co za masivním propouštěním stojí?

Podle všeho jsou tato rozhodnutí reakcí na rostoucí konkurenci a potřebu adaptace na aktuální ekonomické podmínky. Zároveň je propouštění také jedna z cest, jak uvolnit prostředky pro investice do nových technologií, například do umělé inteligence, uvádí web E15. Ruku v ruce s tím jde pak rovněž snaha ukázat investorům, že společnosti dbají na efektivní hospodaření a jsou připraveny přizpůsobit se změnám na trhu.

iZdroj fotografie: Coolcaesar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Firmy propouští ve velkém. Například Microsoft dal výpověď více než 2 tisícům lidí

Nemalou roli však hraje také makroekonomický kontext. Jak píše web Český rozhlas, jedná se především o nepředvídatelnost globální situace a důsledky krizí jako byla pandemie covid-19 nebo konflikt na Ukrajině. Zatímco zaměstnanec tak propouštění nejspíš bude vnímat jako drsné opatření, zaměstnavatel se k němu uchyluje z pragmatických důvodů s cílem zachovat v dlouhodobém horizontu ekonomickou stabilitu a prosperitu.

Ať už jsou tedy důvody masivního propouštění jakékoliv, faktem je, že mnoho pracovníků po celém světe se bude muset začít pohlížet po novém zaměstnání. A podle všeho se na lepší časy neblýská ani v budoucnu. „Propouštění bude pokračovat a může se zhoršovat. Je to nakažlivé,“ cituje web E15 analytika společnosti Jefferies Brenta Thilla.

Obáváte se propouštění, nebo ve vaší firmě nehrozí? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články