Zobrazování cen paliv na čerpacích stanicích se změní k nepoznání. Vyznáte se vůbec v tom, kolik natankujete?

Mnozí řidiči byli překvapení, když na stojanech čerpacích stanic našli vedle ceny paliva a počtu natankovaných litrů také další neznámý údaj.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ceny nafty a benzinu nejen v Česku rostou již řadu měsíců. Z příznivých částek, které panovaly ještě na přelomu jara a léta se staly sumy, které mnohým vyrazí dech. Například litr nafty během srpna zdražil o šílené 4,80 koruny a je tak nejdražší od loňského prosince, píše web Kurzy. Aby toho nebylo málo, kromě neustále stoupajících cen čeká na některé řidiče také další změna, na kterou si budou muset zvyknout. Týká se zobrazování cen na totemech čerpacích stanic.

Tento údaj vám ukážou stojany na benzinkách v Itálii

Na tamních čerpacích stanicích se kromě aktuální ceny paliva od začátku srpna začal objevovat nový údaj, nad jehož významem si nejspíš marně lámala hlavu řada motoristů. Mnozí lidé měli dost možná problém se vyznat v tom, kolik paliva vůbec natankovali a za jakou cenu. To vše kvůli ještě donedávna neznámému údaji, který ukazuje průměrnou cenu paliva v daném regionu, píše web AutoŽivě.

Novinka může být matoucí zejména pro Čechy a další cizince, kteří se do Itálie vydali třeba na dovolenou. Nedostatečné obeznámení se s tamními pravidly tak může řadě motoristů pěkně zavařit. Dobrou zprávou pro řidiče alespoň je, že je za neznalost těchto informací nečekají žádné sankce.

Novinka v zobrazování cen způsobuje zmatky

Způsob zobrazování cen paliv na čerpacích stanicích se totiž pro mnohé změnil k nepoznání. A zvykají si na něj jen těžko. Nejeden řidič byl zejména v počátcích zmatený a nemohl se v nových číslech vyznat. Že systém způsobuje spíše zmatek, než užitek si ostatně myslí i italské sdružení čerpacích stanic, dodává web AutoŽivě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny pohonných hmot šly za poslední měsíce výrazně nahoru

Záměr tohoto opatření je přitom chvályhodný. Jeho cílem má být nabídnout řidičům transparentnější informace a zabránit neoprávněnému zvyšování cen. Zákazníci díky tomu mají lepší přehled a možnost srovnání, což jim umožní vyhledávat si výhodnější cenové nabídky. Italské Ministerstvo dopravy navíc hodlá tyto průměrné ceny za jednotlivé regiony zveřejnit také online a vytvořit mobilní aplikaci pro snadný přístup k těmto informacím.

Řada řidičů však tato pozitiva příliš neocení. Zatímco Italové už si nejspíš zvykli, cizincům to může ještě dlouho trvat. Někteří lidé sice mohou být z novinky nadšení, mnozí by však daleko raději vše zanechali při starém. A to je ještě nenapadlo, že podobný nápad se může brzy objevit třeba také v Česku. Je totiž dost možné, že Itálie tímto krokem nastaví nový standard, který by se mohl postupně rozšířit do dalších zemí Evropské unie včetně tuzemska.

Byli byste pro zavedení této novinky také v Česku? Napište nám o tom do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články