Prezident to oznámil s tím, že prvním krokem bude rozšíření výcviku a navýšení vojenské kapacity. Bezpečnostní situace je podle něj nestabilní.
Čínská státní agentura Xinhua informovala o tom, že Čína začala s přípravami na válečný konflikt. Podle prezidenta Si Ťin-pchinga je potřeba posílit armádu. Její velení na tom má začít pracovat s okamžitou platností. Podle čínského prezidenta je bezpečnostní situace Číny nestabilní a nejistá, informuje dále agentura.
S kým by Čína válčila není jisté
Si Ťin-pching uvedl, že podle něj svět prochází nejrychlejšími a nejhlubšími změnami za posledních sto let, informuje dále Xinhua. Už na sjezdu Komunistické strany Číny, který proběhl minulý měsíc, se její předsednictvo usneslo na tom, že modernizace vojenských struktur musí probíhat intenzivněji. Jak píše agentura Reuters, oznámení Pekingu přichází v době, kdy Rusko válčí s Ukrajinou a každým měsícem vzrůstá napětí mezi Moskvou a Západem, který stojí na straně Kyjeva.
Si Ťin-pching zatím neupřesnil, s kým by Čína mohla válčit. Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale minulý týden varoval, že by mohla brzy zaútočit na Tchaj-wan, jehož území si dlouhodobě nárokuje, psal o tom web TN. Před možným útokem na Tchaj-wan varoval i důstojník amerického námořnictva admirál Michael Gilday. „Vůbec nechci vyvolávat paniku, ale nemůžeme to vyloučit,“ řekl Gilday pro web Breakingdefense.
Washington čínskou invazi nedopustí
„Pokud vznikne konflikt mezi Spojenými státy a Čínou, na kterém obě země nemají zájem, protože jejich vzájemná ekonomická a jiná provázanost je velká, tak vznikne kvůli Tchaj-wanu,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou bezpečnost Andor Šándor. „Nevidím jediný sporný bod, který by tyto země přivedl do konfliktu. Že je Čína největším rivalem USA, to je prostě fakt,“ doplnil Šándor pro Události247.
Tchaj-wan je americkým spojencem, klíčovým světovým producentem polovodičů. Navíc plní v regionu zásadní vojensko-strategickou úlohu jako jakási předsunutá americká základna, protičínská bariéra, psal o tom web Novinky. Washington proto deklaroval, že čínskou invazi na ostrov se 24 miliony obyvatel nedopustí. Peking o ní však jako o reálné možnosti opakovaně mluví, připomínají Novinky.