USA jsou na pokraji války s Ruskem a Čínou, řekl bývalý šéf americké diplomacie. Schyluje se k válce velmocí?

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger se domnívá, že američtí lídři mají problém oddělit osobní vztahy od těch diplomatických.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak píše web Daily Mail, Kissinger se rozpovídal o aktuální situaci na diplomatickém poli v rozhovoru pro Wall Street Journal. „Jsme na pokraji války s Ruskem a Čínou v otázkách, které jsme částečně vytvořili,“ uvedl 99letý bývalý šéf americké diplomacie. Podle něj má administrativa prezidenta Joea Bidena s oběma autokratickými režimy velmi špatné vztahy. Ke zhoršení globálního napětí měly přispět podle Kissingera také „problémy s definováním směru“. Naopak strany jsou často pod vlivem emocí. Viditelné je to i na krocích jednotlivých stran.

Politika jedné Číny

Vztahy mezi USA a Čínou se zhoršily poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Tchaj-wan. Peking cestu považuje za porušení politiky jedné Číny. Váhavý postoj k návštěvě Pelosiové měl dokonce i prezident Joe Biden, jak připomíná web Daily Mail. Podle Kissingera ale má Bílý dům zůstat na svém stanovisku i přes nátlak. „Politika, kterou prováděly obě strany vytvořila a umožnila pokrok Tchaj-wanu v autonomní demokratickou entitu a udržela mír mezi Čínou a USA po dobu 50 let,“ uvedl pro Wall Street Journal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bílý dům

Napětí mezi Čínou a USA se ale může výrazně zvýšit, protože návštěvou Pelosiové podpora Tchaj-wanu neskončila. V neděli dorazila do Tchaj-peje pětičlenná delegace amerického Kongresu. Skupinu vede demokratický senátor Ed Markey. Během dvou dnů se delegace na ostrově setká s vysoce postavenými tchajwanskými představiteli, včetně prezidentky Cchaj Jing-wen. Pekingu se cesta amerických zástupců pochopitelně nelíbí.

Změna názoru na Ukrajinu

Podle čínského velvyslanectví ve Washingtonu návštěva delegace dokládá, že „si USA nepřejí stabilitu v Tchajwanském průlivu, že nevynechají žádnou příležitost k podněcování konfliktu mezi oběma stranami a k zasahování do vnitřních čínských záležitostí“, píše ČTK. Čekají se odvetné kroky. Peking považuje Tchaj-wan za svou odpadlickou provincii a v případě vyhlášení nezávislosti hrozí použitím vojenské síly. Mohlo by tak dojít k podobnému konfliktu jako mezi Ruskem a Ukrajinou.

I k tomuto problému se Kissinger v rozhovoru pro Wall Street Journal vyjádřil. Z jeho slov vyplývá, že změnil postoj vůči vstupu Ukrajiny do NATO. Dříve bývalý americký šéf diplomacie prosazoval, aby Ukrajina měla podobné postavení jako Finsko. Dohoda mezi Helsinkami a Severoatlantickou aliancí zahrnuje například neexistenci vlastní armády, připomíná web Daily Mail. „Nyní se domnívám, že tak či onak, formálně nebo ne, s Ukrajinou musí být zacházeno jako s členem NATO,“ uvedl Kissinger pro Wall Street Journal.

Co si o prohlášeních Kissingera myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články