Číně se nelíbí záměr Evropské unie uvalit sankce na několik čínských firem, které mají pomáhat Rusku ve válce na Ukrajině.
Jestli sankce EU skutečně uvalí, měl by Brusel očekávat následné odvetné kroky, psal o tom web TN. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Západ tak zvyšuje riziko celosvětového konfliktu a další války. Agentura RIA Novosti cituje mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wanga Wen-pina, který řekl, že by tím Brusel narušil „důvěru a spolupráci.“
Sankce neberou konce
„Pokud jsou zprávy o sankcích pravdivé, pak může evropská strana vážně poškodit vztahy s Čínou a zhoršit rozdělení a konfrontaci ve světě,“ cituje RIA Novosti ministra Wanga. Na navrhovaném seznamu je celkem sedm čínských firem. Dvě jsou z pevninské Číny a pět z Hongkongu, píše web Financial Times. Nejméně jedna z těchto zemí už čelí sankcím také ve Spojených státech.
Peking Evropskou unii varoval, „aby se nevydala špatnou cestou, jinak bude Čína nucená rozhodně a pevně chránit svá legitimní práva a zájmy,“ píše dále Financial Times. Firmy mají Rusku dodávat vybavení, které mu pomáhá ve výrobě zbraní a další vojenské techniky. Peking toto tvrzení důrazně odmítá. Evropská komise se k věci odmítla vyjádřit, dodává TN. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu EU přijala deset balíčků protiruských sankcí s cílem Moskvě válečné snahy ztížit, dodává web iDnes.
Je potřeba to brát s nadhledem, říká expert
„To vyjádření čínského ministra zahraničních věcí je nutné brát s rezervou. Je potřeba počkat, co Evropská unie stanoví jako sankce vůči Číně a čínské ekonomice. V současné době není jasné, čeho by se tyto sankce měly týkat. V aktuální globální ekonomice je závislost na Číně tak velká, že tyto sankce budou mít určitá omezení a budou se vztahovat k určitým oblastem, které by neměly ohrozit ekonomický a politický chod v Evropě,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.
Čína uvaluje formální sankce, když je v defenzivě. Například v reakci na obchodní válku bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo návštěvu vysokých amerických představitelů na Tchaj-wanu. Psal o tom web DW. Když Nancy Pelosiová navštívila v roce 2022 Tchaj-wan, čínská celní správa pozastavila dovoz více než 2 000 potravinářských výrobků z ostrova, dále také vývoz přírodního písku nezbytného pro Tchaj-wan, dodává web.