Zjistilo se, které zbraně rozhodnou válku. Bezpečnostní expert odtajnil, co teď Ukrajina potřebuje nejvíc

Podle informací na sociálních sítích ukrajinská armáda osvobodila areál betonárny ve východní části města a protistranu zatlačila zpět o dva kilometry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajinské úřady uvedly, že na Nikopol a jeho okolí útočilo Rusko raketami Grad, těžkým dělostřelectvem a bezpilotními letouny, které po nárazu explodují, informuje o tom web ČT24. Podle oblastního gubernátora Valentyna Rezničenka útok způsobil škody, ale oběti na životech si nevyžádal, píše dále ČT24.

Pomoci by mohly stíhačky

Západ by v současné době udělal nejvíc, kdyby poskytl Ukrajině dva druhy zbraní, o které úpěnlivě už několik měsíců žádá. Jde v první řadě o bojové letouny, například typy F-16 a F-15,“ cituje web TN vojenského publicistu Jiřího Vojáčka. Podle ukrajinského portálu GSMinfo je hlavní výhodou stíhaček F-16 to, že jsou ovladatelnější než ruský MiG-29. Díky tomu by mohlo ukrajinské letectvo uvažovat o ovládnutí nebe nad Ukrajinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stíhačka F-35

Důležité jsou podle Vojáčka i tanky. „Už západní konstrukce z přelomu 80. a 90. let, typicky tanky M1A1 Abrams nebo Leopard 2A4 v nějakých podstatnějších počtech by podle mě dokázaly Rusům způsobit obrovské ztráty a změnit situaci na bojišti,“ vysvětlil pro TN. Ukrajina podle TN také touží po raketách ATACMS, které se dají využít mimo jiné v mobilních raketometech HIMARS. Jejich největší výhodou je dostřel na 300 kilometrů.

Názory na to, co Ukrajina potřebuje, se různí

Web Defense Express tento týden informoval o plánech americké společnosti na navýšení produkce HIMARS. Aktuálně jich vyrobí 60 kusů za rok. Nově by to mohlo být až 96 kusů. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že na Ukrajině jsou nejvíce potřeba protiletadlové systémy a dělostřelectvo. Psal o tom ukrajinský portál Ukrinform. Němci minulý týden předali Ukrajině protiletadlový obranný systém s raketami IRIS-T. Další tři ještě pošle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Spojené státy zvažují, že na Ukrajinu dodají starší systémy protivzdušné obrany Hawk

Dělostřelectvo je systém podpory útočících tankových a mechanizovaných jednotek. Ukrajina by podle mě potřebovala dostatek personálu, tanků, bojových vozidel, pěchoty, dělostřelectvo a samozřejmě špičkové letectvo,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Představa, že Ukrajina vyhraje jen s protivzdušnou obranou a dělostřelectvem, mi opravdu nepřijde jako nejlepší lék na to, co by teď ukrajinská armáda potřebovala,“ dodal Šándor pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články