Tato nemoc se po desítkách let dostala i do České republiky. První případ se objevil u pacientky z Vysočiny.
Záškrt se přitom v Česku od 90. let minulého století nevyskytoval. Proti nemoci je u nás povinné očkování. U dvou sourozenců v Česku se potvrdil typ bakterie, která se přenáší především z člověka na člověka. U starší pacientky z Vysočiny laboratoř zaznamenala bakterii, kterou mohou přenášet také zvířata, psal o tom web ČT24.
Nejvíce případů záškrtu je u mužů
K 26. září 2022 bylo ze sedmi evropských zemí nahlášeno 92 případů záškrtu mezi migranty. U 66 z těchto případů se jednalo o kožní formu nemoci. Hlášeny byly také případy respiračního záškrtu, včetně jednoho úmrtí. Onemocnění se vyskytovalo mezi muži. Většina z nich byla zachycena v přijímacích střediscích pro migranty. Informuje o tom Státní zdravotní ústav.
Záškrt je bakteriální onemocnění, které se vyskytuje celosvětově. Vysoké riziko nákazy je především v rozvojových zemích Asie a Afriky. Záškrt je výhradně lidskou nemocí. Nejčastější přenos je kapénkovou cestou nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Zdrojem nákazy jsou nemocní lidé a bacilonosiči. Píše o tom web Cestovní nemoci. Nemoc se nejčastěji projevuje jako těžká povlaková angína a léčí se antibiotiky.
Rizikovou skupinou jsou starší lidé
„V České republice se záškrt dlouho neobjevil díky povinnému očkování, které začalo už v roce 1946,“ uvedla pro Události247 lékařka Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. „Riziko nákazy je vyšší u starších lidí, také s poklesem ochranných protilátek po očkování. Většinou mívá souvislost s kontaktem s neočkovanými osobami nebo s cestováním do zahraničí,“ dodala Fabiánová. V Česku aktuálně není hlášen žádný případ záškrtu. Událostem247 to potvrdila mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.
Nárůst případů záškrtu hlásí i některé další evropské země. Světová zdravotnická organizace proto doporučuje nechat se v dospělosti proti této nemoci přeočkovat, píše ČT24. Děti se teď v Česku proti záškrtu očkují naposledy ve věku 10 až 11 let. Dospělí cestovatelé, především nad 40 let věku, by se měli nechat před cestou do rizikové oblasti přeočkovat jednou dávkou vakcíny. Imunita získaná očkováním totiž nechrání po celý život, připomíná web Cestovní nemoci.