Severoatlantická aliance v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zdvojnásobila vojenskou přítomnost na svém východním křídle. Týká se to především v Pobaltí, Polska a Rumunska.
Na místě je v těchto chvílích téměř 20 tisíc vojáků. Vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou však prý spojenci nechystají. Jak píše iDnes, případné sestřelování ruských letounů by Alianci vtáhlo do přímé války s Ruskem. Lídři aliančních zemí už dříve ve společném prohlášení tvrdě odsoudili ruskou invazi a označili krok prezidenta Vladimira Putina za „hrozivou strategickou chybu“.
Německo pošle na Ukrajinu protiletadlové rakety
Nizozemští výsadkáři se přesunují do Rumunska, Francie posílá 500 vojáků do Estonska. V Litvě zase přistávají transportní letouny s norskými pásovými obrněnci. „Neusilujeme o konflikt s Ruskem. Náš vzkaz prezidentu Putinovi zní: zastavte válku, stáhněte všechny své síly z Ukrajiny a v dobré víře se zapojte do diplomatického řešení,“ uvedl k tomu Šéf NATO Jens Stoltenberg. Aliance za poslední týden zdvojnásobilo vojenskou přítomnost na svém východním křídle.
Německo chce na Ukrajinu poslat 2700 protiletadlových raket typu Strela. Podle Českých novin dodávku schválilo německé ministerstvo hospodářství. Jedná se o zbraně sovětské výroby, které měla ve výzbroji Národní lidová armáda bývalé Německé demokratické republiky. České ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že poskytlo Ukrajině 160 protiletadlových střel Strela za 38,5 milionu korun.
Podle experta Rusko na další země šanci nemá
Německo v posledních dnech změnilo svůj zdrženlivý postoj a začalo ukrajinské armádě, která bojuje proti ruské invazi, posílat těžké zbraně. Ministerstvo obrany se snaží zjistit jaké další zbraně by se mohly z Německa přesouvat na Ukrajinu. Z Česka bylo už do válkou zasažené země převezeno 4000 dělostřeleckých granátů, tisíce pušek a pistolí s miliony nábojů.
Podle odborníka Lebdušky se munice spotřebuje v bojích pouze na Ukrajině. „Myslím, že přímo k nějaké eskalaci ve smyslu rozšíření té války nedojde. Vidíme, jaké má Rusko problémy jen na Ukrajině, tím spíš by se těžko pouštělo do nějakého konfliktu se státy NATO. To už by pro ně byla naprostá katastrofa. Pokud jde o eskalaci přímo na Ukrajině, tak to asi možné je. Ale vzhledem k tomu, co se teď děje, tak těžko předvídat, co bude dál,“ odpověděl Událostem247 Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky.