Polsko chce na Ukrajinu vyslat mírovou misi NATO. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček analyzoval možné dopady.
Takzvaná „mírová mise“ je v posledních dnech hlavním tématem debaty o válce na Ukrajině. Jak by mohla taková mise vypadat, zatím není přesně známo. Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček však pro Novinky uvedl možné scénáře takové mise. Česko může být dalším cílem, pokud Rusko zvítězí.
Důležitá je kreativita obrany
Polská delegace jedná v Bruselu o návrhu mírové misi NATO na Ukrajině. „Když jsem zaznamenal ten polský návrh, tak mě v tu chvíli napadly dvě myšlenky. Zaprvé není úplně dobře, že se to spojencům vzkazuje přes média, že se o tom bavíme na sociálních sítích místo toho, abychom se o tom pobavili za zavřenými dveřmi a vyříkali si detaily toho, co by NATO mohlo udělat,“ zamyslel se Petříček.
NATO funguje na principu odstrašování. A pokud selže, pak kolektivní obrany. Chceme-li agresory odstrašit, nesmíme před nimi ustupovat. Stažení vojáků NATO, působících na 🇺🇦 na pozvání vlády před zahájením 🇷🇺agrese bylo ustupováním. Velké společné cvičení mohlo mnohé změnit.
— Petr Pavel (@general_pavel) March 25, 2022
Ačkoliv má návrh polské strany u některých zemí mírnou podporu, důležití státníci spojenectví s ním nesouhlasí. Proti je Washington či německý kancléř Olaf Scholz. „I vzhledem k těm reakcím od klíčových spojenců se obávám, že ten návrh nebude přijat. Ale měli bychom zapojit trochu kreativitu, jak na tu ruskou agresi dále reagovat. Přijali jsme celou řadu sankcí, ruskou ekonomiku to určitě bolí, bolí to ruské oligarchy, ale zatím to nevedlo k tomu, že by Rusko nějak zásadně přehodnotilo své agresivní kroky,“ dodal.
Podle politologa Marka Ženíška by mise měla být schválena. „Misi podporuji. Je zapotřebí poskytnout humanitární pomoc a obránit civilní obyvatelstvo proti ruské agresi, i za použití ozbrojených sil. Nemůžeme je nechat dělat si co se jim zlíbí,“ uvedl pro Události247.
Česko může být další na řadě
Petříček varoval, že naše země může být další. „Pokud se smíříme s tím, že ten stav války na Ukrajině je něco, kde jsme už udělali maximum, tak dáváme Rusku volný prostor agresi stupňovat. Já jen připomínám to, že některé průzkumy veřejného mínění v Rusku ukazují, že Ukrajina může skutečně být jen prvním cílem ruské agrese, že ruský imperialismus bude směřovat dále a my jsme další na řadě, takže ta válka se nás přímo dotýká,“ zdůraznil politik
#Polish Prime Minister Morawiecki said that #Poland, #Slovenia and the #Czech Republic have prepared a „10-point plan to support #Ukraine„
Among them:
• The disconnection of all #Russian banks from #SWIFT
• The exclusion of #Russia from all international organizations
1/2 pic.twitter.com/1cAdIPhC6q— NEXTA (@nexta_tv) March 25, 2022
Důležité v tuto chvíli podle exministra zahraničních věcí je vyvíjet tlak na Rusko nejen na půdě OSN. „Přestože je to stálý člen Rady bezpečnosti OSN a má právo veta, tak Charta OSN opravňuje členské státy reagovat na rozpoutání agresivní války ze strany jednoho z členů. Má možnost se legitimně opřít o chartu v případě pomoci Ukrajině, v případě mise, která by byla složena nejenom z evropských států, ale ideálně by to měla být široká mezinárodní koalice,“ zakončil exministr.
Spolu s touto misí navrhuje Polsko, Česká republika a Slovinsko Evropské unii desetibodový plán, který má podpořit Ukrajinu a přinést konec válečného konfliktu. V plánu je například co nejrychlejší ukončení dodávek ropy, plynu a uhlí z Ruska, informoval web Echo24.