Pokud by ruský prezident chtěl odpálit jaderné zbraně, potřeboval by k tomu tři kufříky. Pouze jeden z nich však vlastní on.
Putin v březnu v televizním projevu oznámil, že pověřil ministra obrany a náčelníka generálního štábu armády, aby uvedli odstrašující síly ruské armády do vysoké bojové pohotovosti, připomíná web TN. K odpálení jaderných zbraní potřebuje dva ze tří atomových kufříků. Jeden má on, druhý Sergej Šojgu a třetí Valerij Gerassimov. Rusko se k jejich použití může uchýlit v případě existenční hrozby, píše iDnes.
Biden Putina důrazně varoval
Americký prezident Joe Biden ruského prezidenta před použitím chemických nebo jaderných zbraní na Ukrajině varoval. Znamenalo by to podle něj zásadní změnu válečných konfliktů od dob druhé světové války, píší Novinky. Přesnou podobu americké reakce na nasazení těchto zbraní ale Biden neuvedl. „Mělo by to dalekosáhlé důsledky. Stali by se ve světě ještě většími vyvrheli, než dosud kdy byli. V závislosti na tom, co by udělali, by přišla adekvátní odpověď,“ citují Bidena Novinky.
Putin uvedl, že Rusko bude dál pokračovat ve své ofenzivě na ukrajinském Donbasu bez ohledu na pokusy Kyjeva o protiútok, informuje iDnes. Dodal, že na Ukrajině nebojuje celá ruská armáda, ale jen vojáci se smlouvou. Plán speciální vojenské operace podle Putina zůstává stejný, informuje iDnes. Ruský prezident v pátek obvinil Ukrajinu, že se na ruském území pokouší o „teroristické útoky“ v okolí jaderných elektráren, píše dále iDnes.
Rusko je jadernou velmocí
„Vypadá to, že jeden jediný vůdce, ať už americký nebo ruský prezident, jsou jedinými, kteří o použití jaderných zbraní rozhodnou,“ uvedl pro Události247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Podle mě není ten systém tak jednoduchý a je samozřejmě pojištěn. Ano, je to prezident, kufřík, je to symbol jaderné síly a jaderné mocnosti, ale ten prezident si ho nenosí sám, má na to nějakého důstojníka. Určitě si kufřík nevezme k sobě do pokoje a neodpálí ho,“ pokračuje Šándor.
Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru má Rusko 6 255 jaderných hlavic a je světovou jedničkou. Následují Spojené státy s 5 590 hlavicemi, Čína a Velká Británie. Informovala o tom televize CNN Prima News. Počet sestavených hlavic, které jsou připraveny k nasazení, loni vzrostl na čtyři tisíce, pokračuje CNN Prima News s tím, že Rusko a USA mají podle expertů připravených dalších 50 jaderných zbraní.