To, proč se ruský prezident rozhodl provést invazi, měly odhalit tři nezávislé zdroje, které se dlouhodobě pohybují v jeho okolí.
Zdroje ruského nezávislého serveru Verstka přináší nové informace o Putinově invazi na Ukrajinu. Důvodem podle nich mohou být sankce, které prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v roce 2021 uvalil na ukrajinského, prorusky smýšlejícího politika a přítele Krymu, a to Viktora Medvedčuka, informuje web Blesk. Ten aktuálně žije v exilu na území Ruské federace, píše Blesk. Zdroje dále uvádí, že k rozhodnutí Putina dovedl sám Medvedčuk, který Putinovi předkládal falešné informace o podpoře Ruska mezi ukrajinskými občany, uvádí Blesk.
Šlo o dlouhý sběr dat, říká expert
„Válka není izolovaný jev, který by vznikl ze dne na den. To, co se odehrává na Ukrajině a invaze ruské armády, je souběhem několika okolností, které se tak nějak kumulovaly po dlouhá léta, pak eskalovaly až do rozhodnutí nejvyššího ruského velení zahájit válku na Ukrajině. Takže nějaké uvalení sankcí vůči jedné osobě, i když blízké Vladimiru Putinovi, v tomto případě nehrálo žádnou roli,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš.
Medvedčuk pochází z Ukrajiny. Zelenskyj ho umístil na seznam sankcionovaných osob kvůli obvinění z financování terorismu. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se tento muž veřejně stavěl proti samostatnému ukrajinskému státu a stal se dobrým přítelem Vladimira Putina, píše web Daily Mail. V letech 2002 až 2005 Medvedčuk pracoval jako šéf kanceláře prezidenta Leonida Kučmy a svůj post využíval k prohlubování ukrajinských vazeb na Rusko, pokračuje web Daily Mail.
Velký kamarád Putina dostal sankce i od Británie
Před odchodem do exilu Medvedčuk vedl opoziční proruskou stranu Platforma pro život. Tři zdroje, které cituje ruský nezávislý server Verstka, napsaly, že za definitivním rozhodnutím ruského prezidenta provést invazi, bylo uvalení sankcí na Medvedčuka. Zdroje dále uvádí, že k rozhodnutí Putina navíc dovedl on sám, když prezidentovi předkládal falešné informace o rozsáhlé podpoře Ruska mezi ukrajinskými občany, což „Putina stupidně oklamalo“, dodává Verstka.
Po anexi Krymu, ke které došlo v roce 2014, byl Medvedčuk považován za nejbližšího spojence Putina z Ukrajiny. Jeho strana v televizi veřejně kritizovala prezidenta Zelenského, což pomohlo rostoucí popularitě Platformy pro život, píše Blesk. Ukrajinská vláda proto v únoru 2021 uvalila na Medvedčuka a jeho spojence. Později se stal také terčem sankcí uvalených Velkou Británií kvůli účasti na rusko-ukrajinském konfliktu, dodává deník Blesk.